FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

10 stopni poniżej zera o poranku, a będzie jeszcze zimniej. Kiedy przymrozki się skończą?

Weekendowe wczesne poranki przyniosły nam pierwsze na tak dużą skalę przymrozki, zarówno przy gruncie, jak i na wysokości kilku metrów. Miejscami temperatura spadła nawet do minus 10 stopni. Jednak będzie jeszcze zimniej. Kiedy przymrozki się skończą? Sprawdź prognozę.

Fot. Pixabay.
Fot. Pixabay.

Wyż znad pogranicza Rosji i Białorusi zapewnia nam napływ powietrza polarno-kontynentalnego ze wschodu, które sprawia, że pogodne noce i poranki mijają pod znakiem przymrozków, i to miejscami znaczących.

Ciepło promieniuje z gruntu w przestrzeń kosmiczną w godzinach nocnych aż do wschodu słońca, kiedy krótko po nim temperatura jest najniższa pośród całej doby. To właśnie wtedy na trawach i szybach samochodowych pojawia się szron.

Niedzielny (10.10) poranek minął pod znakiem największych przymrozków w tym sezonie, które jednocześnie występowały na przeważającym obszarze kraju. Temperatura spadła na ogół do -1/-2 stopni, ale miejscami było do -4 stopni, m.in. w Kozienicach, Jeleniej Górze i na lotnisku Olsztyn-Mazury w Szymanach.

Przy gruncie 10 stopni mrozu

Jeszcze zimniej było przy gruncie, przeważnie do -2/-4 stopni, lokalnie jednak do -5/-6 stopni. W Kozienicach na Mazowszu odnotowano nawet -7 stopni. Z kolei w rejonach górskich, w słynnym mrozowisku na torfowisku w Czarnym Dunajcu na Podlasiu temperatura obniżyła się do -8 stopni, a w dzielnicy Jakuszyce w Szklarskiej Porębie do minus 10 stopni.

Najzimniejszy będzie wczesny poranek w poniedziałek (11.10). Tuż przed wzrostem zachmurzenia i nadchodzącymi opadami temperatura spadnie przeważnie do -2/-5 stopni, a przy gruncie lokalnie nawet do niemal -10 stopni.

Kolejne noce i ranki będą coraz cieplejsze, jednak przymrozki będą wracać przez większą część tygodnia, tym razem już tylko do niektórych regionów kraju. Ubierajcie się zatem ciepło, aby się nie przeziębić.

Źródło: TwojaPogoda.pl / IMGW-PIB.

Komentarze

prognoza polsat news