FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Potężny antycyklon przyniesie do Polski najwyższe ciśnienie od ponad roku. Ile wskażą barometry?

Do Polski ze wschodu zbliża się potężny antycyklon, który przyniesie ciśnienie, jakiego nie było od ponad roku. Ile wskażą barometry i jak bardzo wysokie ciśnienie może wpłynąć na nasze samopoczucie?

Fot. Windy.
Fot. Windy.

Nad zachodnimi krańcami Rosji od wielu dni panuje potężny wyż (antycyklon), który powoli przesuwa się w naszym kierunku, ale jednocześnie słabnie. Zanim jednak ostatecznie skończy swoje panowanie, przyniesie nam najwyższe ciśnienie od ponad roku, ale również bezchmurne niebo oraz nocne i poranne przymrozki.

Obecnie ciśnienie nadal rośnie. Największe wartości barometry pokażą w sobotę (9.10) w pierwszej połowie dnia. Na północno-wschodnich krańcach naszego kraju ciśnienie wzrośnie wtedy do 1040 hPa i będzie najwyższe od listopada ubiegłego roku.

Na przeważającym obszarze kraju barometry wskażą powyżej 1035 hPa, tylko na południu i południowym zachodzie będzie do 1034 hPa. W sobotę (9.10) od popołudnia ciśnienie spadnie się obniżać, początkowo powoli, a następnie coraz szybciej.

Meteopaci! Uważajcie

Jak wyjątkowo wysokie ciśnienie wpływa na nasze samopoczucie? Przede wszystkim przy panowaniu potężnego wyżu najgorzej czują się astmatycy, ponieważ wysokie ciśnienie utrudnia oddychanie, zwiększając ucisk na obolałe oskrzela.

Trzeba też pamiętać, że przy słabnącym wietrze wszelkie zanieczyszczenia opadają i gromadzą się przy powierzchni ziemi, drażniąc drogi oddechowe. Dotyczy to nie tylko alergików, lecz każdego z nas, zwłaszcza jeśli przebywamy w miejscach gromadzenia się smogu.

Wysokie ciśnienie zwiększa napływ krwi do serca, zwiększając ryzyko udaru mózgu. Warto więc kontrolować swoje ciśnienie tętnicze.

Meteopaci, którzy zawsze niekorzystnie odczuwają skutki nietypowych zjawisk atmosferycznych, mogą odczuwać ból i zawroty głowy, senność, znużenie, rozdrażnienie i rozkojarzenie, a także wolniejsze niż zazwyczaj reagowanie na wszelkie bodźce. Pamiętajmy więc o odpoczynku i odpowiednim nawodnieniu organizmu.

Fot. Pixabay.

Są jednak także pozytywne strony wysokiego ciśnienia. Regenerują one uszkodzony naskórek, dzięki czemu rany, w tym zwłaszcza oparzenia, goją się znacznie szybciej.

Rekordowo wysokie ciśnienie

Ostatnio ekstremalnie wysokie ciśnienie mieliśmy w styczniu 2020 roku. W zachodniej części Polski barometry pokazały powyżej 1045 hPa. W lutym 2019 roku mieliśmy natomiast aż 1048 hPa, pierwszy raz od 13 lat.

Niemal rekordowe wartości ciśnienia wystąpiły w wielu regionach kraju w styczniu 2006 roku podczas fali syberyjskich mrozów. Na zachodzie i południu Polski ciśnienie wzrosło do 1051 hPa, a na północy i w centrum do 1052 hPa. Wyż znalazł się wtedy nad północną Rosją, w rejonie wybrzeży Morza Barentsa. Ciśnienie w jego centrum doszło do nieczęsto spotykanych 1060 hPa.

W okresie powojennym rekordowe ciśnienie wyniosło 1054,4 hPa i zmierzono je 16 grudnia 1997 roku w Suwałkach. Wcześniej rekord najprawdopodobniej padł 23 stycznia 1907 roku, również na Suwalszczyźnie, gdzie barometry mogły pokazać nawet 1065 hPa.

Do rekordu wszech czasów dla Europy jeszcze trochę brakowało, ponieważ według spisanych źródeł meteorologicznych wynosi on 1070 hPa i zmierzono je 16 lutego 1856 roku w centrum wyżu znajdującego się wówczas nad Workutą w Rosji.

Przy okazji dodajmy, że ogólnoświatowy rekord ciśnienia to 1094,3 hPa, które zmierzono w somonie Cecen-Uul (mong. Tsetsen-Uul) w Mongolii w nocy z 28 na 29 grudnia 2020 roku. Dlaczego właśnie w sercu Azji? Ponieważ zimą na skutek bardzo niskich temperatur powietrza formują się tam najpotężniejsze wyże na naszej planecie.

Źródło: TwojaPogoda.pl / IMGW / WMO.

prognoza polsat news