FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

We wtorek uważaj na gwałtowne burze z ulewami, gradem i porywistym wiatrem. W których regionach?

Wtorek będzie kolejnym dniem z burzami, które miejscami mogą być intensywne, połączone z ulewami, gradobiciami i wichurami powodującymi szkody. Będzie też bardzo gorąco i parno. Gdzie należy zachować szczególną ostrożność? Sprawdź prognozę.

Fot. Pixabay.
Fot. Pixabay.

Wtorek (27.07) na przeważającym obszarze minie pod znakiem burz z ulewami, gradem i silnym wiatrem. Najbardziej intensywne będą one we wschodniej połowie kraju, a zwłaszcza na południowym wschodzie, w Małopolsce, na Podkarpaciu i Lubelszczyźnie.

Najspokojniej będzie w zachodnich regionach, gdzie burze będą najsłabsze, a na Dolnym Śląsku, Ziemi Lubuskiej, w Wielkopolsce i na Kujawach w ogóle nie wystąpią. Tam będzie słonecznie i bez opadów.

Śledź burze i deszcze na żywo >>>

W strefie pomarańczowej w ciągu jednej godziny może spaść do 50 mm deszczu, przez co możliwe są lokalne podtopienia dróg i zabudowań. Grad może mieć średnicę do 3 cm i uszkadzać dachy zabudowań, karoserie samochodowe i uprawy. Porywisty wiatr, osiągający do 100 km/h, może dodatkowo zrywać linie energetyczne i łamać gałęzie.

W strefie żółtej w ciągu jednej godziny może spaść do 40 mm deszczu, przez co możliwe są lokalne podtopienia dróg i zabudowań. Grad może mieć średnicę do 2 cm i uszkadzać dachy zabudowań, karoserie samochodowe i uprawy. Porywisty wiatr, osiągający do 90 km/h, może dodatkowo zrywać linie energetyczne i łamać gałęzie.

W strefie zielonej spodziewamy się ulewnego deszczu do 20 mm, z gradem o średnicy do 1 cm i porywistym wiatrem do 80 km/h. Zachowajcie ostrożność podczas przebywania na otwartej przestrzeni.

Parno i duszno

Termometry w najcieplejszym momencie dnia pokażą od 26 stopni na Pomorzu przez 29-30 stopni na większym obszarze do 32 stopni na Śląsku. Będzie parno i duszno. Wiatr w kierunku zachodniego i południowo-zachodniego będzie słaby i umiarkowany, wzmagać się będzie tylko podczas burz.

Prognoza pogody na wtorek. Fot. TwojaPogoda.pl

Ciśnienie na szczęście będzie optymalne i stabilne. Barometry pokażą w samo południe od 1011 hPa na Podlasiu do 1015 hPa na Dolnym Śląsku. Biomet z powodu burz i upały pozostanie niekorzystny, co może się objawiać sennością, różnorodnymi bólami i spowolnieniem reakcji.

Jak się zabezpieczyć?

Tradycyjnie przed nadejściem burz, nie należy parkować samochodu w pobliżu drzewa, studzienki kanalizacyjnej i w obniżeniu terenu, gdzie zwykle gromadzi się spływająca deszczówka. Przed wyjściem do pracy lepiej pozamykać okna, zwłaszcza dachowe.

Prognoza dla trzech milionów miejscowości, aktualizowana co 30 minut. Wypróbuj nową aplikację Pogoda Interia na Androida >>>

W upał najlepiej spożywać szklankę niegazowanej wody mineralnej co godzinę, a przebywając w pełnym słońcu jeszcze więcej, do 3-4 litrów na dobę. Warto przebywać w cieniu, unikać słońca, przewiewnie się ubierać, nie przemęczać i nie spożywać ciężkostrawnych pokarmów.

Źródło: TwojaPogoda.pl

prognoza polsat news