FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Bałtyk równie ciepły jak Morze Śródziemne? Temperatura wody osiągnęła rekordowe 27 stopni

Wiecznie zimny Bałtyk za sprawą wyjątkowo wysokich temperatur powietrza ogrzał się do rekordowych wartości. W jednym z jego najzimniejszych zakątków woda miała 27 stopni. To tyle, ile ma zwykle latem w Morzu Śródziemnym.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Tego lata Morze Bałtyckie jest pełne sinic, które stanowią zagrożenie zdrowotne dla plażowiczów, uniemożliwiając im swobodną kąpiel. Przyczyną masowego zakwitu tych jednych z najstarszych cyjanobakterii są nadzwyczaj wysokie temperatury powietrza panujące w Skandynawii.

W ostatnich tygodniach z ich powodu odnotowane zostały historyczne rekordy, m.in. w Estonii i Finlandii. To właśnie w oddzielającej te kraje Zatoce Fińskiej boja pomiarowa zmierzyła w dniu 14 lipca aż 26,6 stopnia. To najwyższa temperatura powierzchni wody w 20-letniej historii pomiarów.

Według danych Fińskiego Instytutu Meteorologicznego średnia temperatura wody w zatoce wyniosła 25,2 stopnia. Niewiele więc różniła się od tej na co dzień mierzonej w Morzu Śródziemnym. Czegoś takiego jeszcze nigdy nie było.

Morze Bałtyckie jest najbardziej ogrzanym akwenem północnej części Europy. Średnia temperatura powietrza w ostatnim czasie przekraczała normę wieloletnią dla lipca o przeszło 5 stopni. Największe anomalie odnotowuje oprócz Zatoki Fińskiej, również w Zatoce Botnickiej.

Anomalie temperatury powierzchni wody w europejskich morzach. Kolor czerwony oznacza największe odchylenie od normy. Fot. ClimateReanalyzer.org

Pomiary IMGW-PIB wykazują, że u wybrzeży Polski średnia temperatura powierzchni wody to obecnie 20-21 stopni. Najcieplejsza jest jak zwykle w Zatoce Puckiej, gdzie ma 22 stopnie. Jeszcze w pierwszej połowie lipca była znacznie cieplejsza, osiągając 26 stopni.

Nie oznacza to oczywiście, że Bałtyk nagle stał się na tyle ciepły, że można się w nim kąpać bez ryzyka wychłodzenia organizmu. Pomiaru temperatury wody dokonuje się na powierzchni akwenu. W głębszych warstwach woda jest dużo zimniejsza. Dla porównania w Morzu Śródziemnym ogrzewa się nawet do głębszych warstw sprawiając, że odczuwalnie jest znacznie cieplejsza.

Źródło: TwojaPogoda.pl / IMGW-PIB / FMI.

Komentarze

prognoza polsat news