FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Na Wyspach Brytyjskich wydano pierwsze w historii ostrzeżenie o ekstremalnych upałach

Czegoś takiego jeszcze nie było. W Irlandii Północnej odnotowano najwyższą temperaturę w dziejach pomiarów. Brytyjscy meteorolodzy po raz pierwszy wydali ostrzeżenie o ekstremalnych upałach dla Anglii i Walii, które mogą być bardzo groźne dla mieszkańców.

Fot. Pixabay.
Fot. Pixabay.

W poniedziałek (19.07) po południu brytyjska służba pogodowa Met Office wydała pierwsze w historii ostrzeżenie przed ekstremalnymi upałami dla południowo-zachodniej oraz części południowej i środkowej Anglii, a także dużej części Walii.

Będzie ono obowiązywać aż do czwartkowego (22.07) wieczoru. Termometry mogą pokazać do 33-35 stopni w cieniu. Najwyższy stopień ostrzeżenia wprowadzono dopiero na początku czerwca. To pokłosie ubiegłorocznego żaru, który okazał się wyjątkowo zabójczy.

W samej tylko Anglii przedwcześnie zmarło o 2256 osób więcej niż wynosi kilkuletnia średnia. Ostatnie sezony letnie biją rekordy ciepła. 25 lipca 2019 roku w ogrodzie botanicznym w Cambridge było 38,7 stopnia. To najwyższa temperatura kiedykolwiek zmierzona na Wyspach. Rekord padł też w Londynie, gdzie było 37,9 stopnia.

Rekord ciepła w Irlandii Północnej

Miniona sobota (17.07) zapisała się w Irlandii Północnej jako najcieplejszy dzień w historii pomiarów. W miejscowości Ballywatticock odnotowano 31,2 stopnia. Nie można wykluczyć, że w najbliższych dniach rekord ten zostanie ponownie pobity.

Jak wynika z analiz Met Office, upalne okresy wydłużyły się na Wyspach ponad dwukrotnie, z 5 dni w latach 1960-1991 do ponad 13 dni w latach 2008-2017. A będzie jeszcze goręcej. Nowe upalne rekordy są już widoczne na horyzoncie.

Źródło: TwojaPogoda.pl / Met Office.

Komentarze

prognoza polsat news