Wyjątkowo niespokojny okres pod względem pogody wreszcie dobiega końca. Musimy jeszcze przeczekać jeden dzień z burzami, które miejscami będą gwałtowne. Możliwe są ulewne deszcze, grad i porywisty wiatr. Zjawiska mogą powodować szkody materialne i stanowić dla nas zagrożenie.
Śledź burze i deszcze na żywo >>>
W niedzielę (18.07) burze pojawiać się będą w sześciu województwach: śląskim, małopolskim, podkarpackim, świętokrzyskim, lubelskim i podlaskim. Tych najbardziej intensywnych zjawisk spodziewamy się na południowym wschodzie, a zwłaszcza w Karpatach.
Uwaga na powodzie błyskawiczne!
W strefie czerwonej w ciągu jednej godziny może spaść nawet powyżej 50 mm deszczu, a kilkugodzinna kumulacja opadów może przekraczać 100 mm, przez co możliwe są lokalne, błyskawiczne podtopienia dróg i zabudowań. Grad może mieć średnicę nawet powyżej 5 cm i uszkadzać dachy zabudowań, karoserie samochodowe i uprawy. Porywisty wiatr do 100 km/h, może dodatkowo zrywać linie energetyczne i łamać gałęzie.
W strefie pomarańczowej może spaść do 50-70 mm deszczu, przez co możliwe są lokalne podtopienia dróg i zabudowań. Grad może mieć średnicę do 5 cm i uszkadzać dachy zabudowań, karoserie samochodowe i uprawy. Porywisty wiatr, osiągający do 100 km/h, może dodatkowo zrywać linie energetyczne i łamać gałęzie.
Na pozostałym obszarze opady ustaną, a niebo z biegiem godzin będzie się przejaśniać i rozpogadzać. Najsłoneczniej będzie w regionach zachodnich i północnych.
Temperatura wreszcie się obniży, nie będzie już męczącego żaru. Termometry pokażą po południu od 21-22 stopni nad morzem do 25-27 stopni w większości regionów. Wiatr z północnego zachodu będzie chwilami silny, w porywach do 50 km/h. Obniży temperaturę odczuwalną.
Jak się zabezpieczyć?
Tradycyjnie przed nadejściem burz, nie należy parkować samochodu w pobliżu drzewa, studzienki kanalizacyjnej i w obniżeniu terenu, gdzie zwykle gromadzi się spływająca deszczówka. Przed wyjściem do pracy lepiej pozamykać okna, zwłaszcza dachowe.
W upał najlepiej spożywać szklankę niegazowanej wody mineralnej co godzinę, a przebywając w pełnym słońcu jeszcze więcej, do 3-4 litrów na dobę. Warto przebywać w cieniu, unikać słońca, przewiewnie się ubierać, nie przemęczać i nie spożywać ciężkostrawnych pokarmów.
Źródło: TwojaPogoda.pl