FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Ostatni dzień z gwałtownymi burzami. Możliwe nagłe podtopienia. Sprawdź, w których województwach

Niedziela będzie ostatnim dniem z burzami, ulewami, gradem i wichurami. W sześciu województwach gwałtowne zjawiska mogą powodować zagrożenie dla naszego zdrowia i życia oraz czynić szkody materialne. Sprawdź prognozę i ostrzeżenia, aby nie być zaskoczonym.

Fot. Piotr Wojakowski / TwojaPogoda.pl
Fot. Piotr Wojakowski / TwojaPogoda.pl

Wyjątkowo niespokojny okres pod względem pogody wreszcie dobiega końca. Musimy jeszcze przeczekać jeden dzień z burzami, które miejscami będą gwałtowne. Możliwe są ulewne deszcze, grad i porywisty wiatr. Zjawiska mogą powodować szkody materialne i stanowić dla nas zagrożenie.

Śledź burze i deszcze na żywo >>>

W niedzielę (18.07) burze pojawiać się będą w sześciu województwach: śląskim, małopolskim, podkarpackim, świętokrzyskim, lubelskim i podlaskim. Tych najbardziej intensywnych zjawisk spodziewamy się na południowym wschodzie, a zwłaszcza w Karpatach.

Uwaga na powodzie błyskawiczne!

W strefie czerwonej w ciągu jednej godziny może spaść nawet powyżej 50 mm deszczu, a kilkugodzinna kumulacja opadów może przekraczać 100 mm, przez co możliwe są lokalne, błyskawiczne podtopienia dróg i zabudowań. Grad może mieć średnicę nawet powyżej 5 cm i uszkadzać dachy zabudowań, karoserie samochodowe i uprawy. Porywisty wiatr do 100 km/h, może dodatkowo zrywać linie energetyczne i łamać gałęzie.

W strefie pomarańczowej może spaść do 50-70 mm deszczu, przez co możliwe są lokalne podtopienia dróg i zabudowań. Grad może mieć średnicę do 5 cm i uszkadzać dachy zabudowań, karoserie samochodowe i uprawy. Porywisty wiatr, osiągający do 100 km/h, może dodatkowo zrywać linie energetyczne i łamać gałęzie.

Na pozostałym obszarze opady ustaną, a niebo z biegiem godzin będzie się przejaśniać i rozpogadzać. Najsłoneczniej będzie w regionach zachodnich i północnych.

Prognoza pogody na niedzielę. Fot. TwojaPogoda.pl

Temperatura wreszcie się obniży, nie będzie już męczącego żaru. Termometry pokażą po południu od 21-22 stopni nad morzem do 25-27 stopni w większości regionów. Wiatr z północnego zachodu będzie chwilami silny, w porywach do 50 km/h. Obniży temperaturę odczuwalną.

Jak się zabezpieczyć?

Tradycyjnie przed nadejściem burz, nie należy parkować samochodu w pobliżu drzewa, studzienki kanalizacyjnej i w obniżeniu terenu, gdzie zwykle gromadzi się spływająca deszczówka. Przed wyjściem do pracy lepiej pozamykać okna, zwłaszcza dachowe.

Prognoza dla trzech milionów miejscowości, aktualizowana co 30 minut. Wypróbuj nową aplikację Pogoda Interia na Androida >>>

W upał najlepiej spożywać szklankę niegazowanej wody mineralnej co godzinę, a przebywając w pełnym słońcu jeszcze więcej, do 3-4 litrów na dobę. Warto przebywać w cieniu, unikać słońca, przewiewnie się ubierać, nie przemęczać i nie spożywać ciężkostrawnych pokarmów.

Źródło: TwojaPogoda.pl

prognoza polsat news