Wybrzeża Morza Kaspijskiego są usiane platformami wiertniczymi, ponieważ pod dnem drzemią olbrzymie pokłady ropy. Kiedy mieszkańcy Baku, stolicy Azerbejdżanu, ujrzeli na horyzoncie kulę ognia, od razu pomyśleli, że w jednej z nich doszło do pożaru i eksplozji.
Jednak szybko okazało się, że nie ma doniesień o awarii w miejscowych rafineriach, ani też na tankowcach. Źródło eksplozji miało pochodzenia naturalne i znajdowało się na wyspie Dashly. Znajduje się tam jeden z licznych wulkanów błotnych.
WATCH: Large explosion reported near oil platform in the Caspian Sea; officials say it may have been caused by a mud volcano pic.twitter.com/eqwNw110bF
— BNO News (@BNONews) July 4, 2021
Wyemitował on znaczne ilości gazów, które natychmiast uległy zapaleniu wywołując olbrzymią eksplozję widoczną z odległości nawet 50 kilometrów. Kiedy w rejon erupcji udał się śmigłowiec, warstwa świeżego błota wciąż płonęła.
From Baku Boulevard, Azerbaijan the fire can be seen from miles away. No information on casualties at this point. Numerous boat patrols units have been dispatched to the sea. pic.twitter.com/RDVylIIhu3
— CaucasusWarReport (@Caucasuswar) July 4, 2021
Wulkany błotne to formacje geologiczne, które najczęściej występują tam, gdzie mają miejsce erupcje gazu ziemnego. Unoszący się gaz natrafia na warstwę wody, z którą się miesza. Wówczas na powierzchnię ziemi wyrzucane jest błoto, będące mieszaniną wody, piasku, iłu i mułu.
Davamlı inkişaf nəticəsində ölkəmizin ərazisi günü-gündən artır 😅 pic.twitter.com/ldrrnWcaeh
— Albert Eynişeydi (@alberteyniseydi) July 5, 2021
Wulkany błotne spotkać można także na terenach, na których wygasa aktywność wulkaniczna. Produkują one duże ilości gorącej wody i pary wodnej. Związane są one także z trzęsieniami ziemi, w trakcie których uwodnione mieszaniny piasku i iłu są wyrzucane na powierzchnię.
Źródło: TwojaPogoda.pl