FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Trąba powietrzna w Małopolsce. Pozrywała wiele dachów i połamała drzewa. Są duże szkody [ZDJĘCIA]

Są już pierwsze skutki gwałtownych burz, które wędrują nad Polską. Późnym popołudniem w rejonie Nowego Sącza w Małopolsce przeszła trąba powietrzna. Szary lej pozrywał dachy z kilkunastu budynków i powalił wiele drzew. Zobacz zdjęcia.

Trąba powietrzna niedaleko Nowego Sącza. Fot. Facebook / Polscy Łowcy Burz / Marcin Bugara / OSP Gorlice.
Trąba powietrzna niedaleko Nowego Sącza. Fot. Facebook / Polscy Łowcy Burz / Marcin Bugara / OSP Gorlice.

Jak informują nasi czytelnicy, malownicza, ale też niszczycielska trąba powietrzna przetoczyła się w czwartek (24.06) krótko po godzinie 17:00 nad miejscowościami Piątkowa, Librantowa i Koniuszowa, kilka kilometrów na północny wschód od Nowego Sącza w Małopolsce.

Jak informuje Straż Pożarna, żywioł całkowicie zerwał dachy z 10 domów oraz częściowo z 4 domów i 4 budynków gospodarczych. Połamał i powalił też kilkanaście drzew. Na szczęście nie ma osób poszkodowanych.

Strażacy pracują na miejscu przy usuwaniu konarów tarasujących drogi i zabezpieczaniu dachów, aby do domów nie dostawała się deszczówka. Na razie nie wiadomo, ile rodzin straciło dach nad głową. Łukasz Kmita, wojewoda małopolski, zapewnił, że poszkodowani mieszkańcy mogą liczyć na pierwsze zasiłki. Na miejscu zebrał się sztab zarządzania kryzysowego.

Nie tylko trąba powietrzna poczyniła szkody. W regionie dał się we znaki także grad wielkości piłki golfowej, który wybijał szyby i wgniatał karoserie samochodowe oraz niszczył uprawy.

Burze gradowe występują w tej chwili w wielu miejscach woj. śląskiego, małopolskiego, łódzkiego, świętokrzyskiego i lubelskiego. Jednak z największych obszarowo opadów gradu wielkości mandarynki odnotowano w pasie od Radomia po Lublin.

Przed nami bardzo niebezpieczny wieczór i noc pod znakiem gwałtownych burz w południowej, wschodniej i centralnej Polsce. Spodziewamy się ulew, gradobić i wichur, a miejscami kolejnych trąb powietrznych... Sprawdź prognozę

Źródło: TwojaPogoda.pl / Straż Pożarna.

Komentarze

prognoza polsat news