To było leniwe przedpołudnie w miejscowości Weyers Cave w Zachodniej Wirginii w USA. Trójka dzieci Brittany Wampler bawiła się na trawniku przed domem z psem rasy labrador. W pewnym momencie zdarzyło się coś zadziwiającego.
Pojawił się wir powietrzny, który uniósł 30-kilogramowego psa, by po chwili porzucić go 1-2 metry dalej. Wszystko to zdarzyło się na oczach dzieci, które powiadomiły o tym matkę. Ta nie mogąc uwierzyć, zwróciła się do sąsiadów, którzy mieli zamontowany monitoring.
Nagranie wszystkich zszokowało. Wampler nazwała ten fenomen „latającym Labradorem” i chociaż wydaje się to śmieszne, to jednak, gdyby na trawniku bawiło się najmłodsze dziecko, o podobnej wadze co pies, mogłoby się to skończyć tragicznie.
Bywają niebezpieczne
Wiry pyłowe zazwyczaj trwają krótko, najwyżej kilka minut, i pokonują niewielkie odległości, najczęściej kilkanaście lub kilkadziesiąt metrów. Ich siła jest niewielka, wiatr rzadko kiedy przekracza 90 km/h. Potrafi jednak pozostawić po sobie niezłą demolkę, co wielokrotnie pokazywaliśmy Wam na nagraniach.
Może nas porządnie potarmosić, piasek może dostać się nam do oczu i ust, możemy też zostać zranieni ostrym przedmiotem, który trąba uniesie w powietrze. Nie raz dochodziło do takich zdarzeń. Diabełki porywały dmuchane zamki z dziećmi, przewracały namioty, niszczyły sprzęt plażowy i uniemożliwiały rozgrywki sportowe. Niestety, zdarzały się ofiary śmiertelne i ranni. W 2019 roku tak właśnie zginęło 2 dzieci.
Zjawisko to powstaje w pogodną aurę, gdy dochodzi do gwałtownej, punktowej konwekcji. Ciepłe powietrze z ogrzanego promieniami słonecznymi trawnika błyskawicznie unosi się, trafiając na chłodniejsze masy zalegające powyżej. Zaczyna się formować kolumna ciepłego powietrza, a wraz z nią tworzy się niewielki ośrodek niżowy, które wiruje przeciwnie do ruchu wskazówek zegara.
Gdy masa jest przenoszona bliżej ośrodka rotacji to zachowany zostaje moment pędu, co nasila zjawisko. Formuje się tym samym wir, który podobnie jak wiatr, jest niewidoczny do momentu, gdy zaczyna unosić piasek i pył na wysokość nawet kilkudziesięciu metrów i roznosić je po okolicy.
Źródło: TwojaPogoda.pl / WHSV.