FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Tak wyglądało tsunami, które uderzyło w wyspy Pacyfiku po gigantycznym trzęsieniu ziemi

W ciągu jednego dnia wyspy Pacyfiku nawiedziły trzy potężne trzęsienia ziemi. Każde z nich wyzwoliło tsunami, które uderzało w wybrzeża powodując szkody na plażach i w portach. Teraz możemy zobaczyć, jak wyglądało to groźne zjawisko.

Fot. YouTube / PacificTWC.
Fot. YouTube / PacificTWC.

4 marca między wyspami Tonga i Nową Zelandią na zachodnim Pacyfiku doszło do trzech potężnych trzęsień ziemi o sile M7.3, M7.4 i M8.1. Ten ostatni wstrząs, z epicentrum w rejonie wysp Karmadec, był największym w regionie w całej historii światowej sejsmologii.

Pierwszy wstrząs wygenerował tsunami o niedużej wysokości 28 cm. Po drugim trzęsieniu do wybrzeży wysp Oceanii dotarły fale do 36 cm wyższe od normalnego stanu morza. Trzecie tsunami było największe. Na wyspie Norfolk w Australii i na Wyspach Galapagos miało ponad pół metra.

Fale wdarły się na ląd siejąc spustoszenie na plażach i w portach. Na szczęście szkody nie okazały się bardzo poważne, nie odnotowano też rannych i zabitych. W porę wydano ostrzeżenia i wszyscy turyści oraz mieszkańcy ewakuowali się na wyżej położone obszary.

Jak pokazuje to animacja rozchodzenia się tsunami, oparta na podstawie danych z systemu morskich boi pomiarowych, fale rozeszły się po całym Pacyfiku, docierając po wielu godzinach aż do zachodnich wybrzeży obu Ameryk oraz wschodnich wybrzeży Azji.

Rejon wysp Karmadec to ognisko zapalne. W ciągu ostatniego stulecia odnotowano tam ponad 200 wstrząsów o sile M6.0 i powyżej. Najnowsze trzęsienie ziemi było największym w historii pomiarów. Zdetronizowało dotychczas rekordowe z 1976 roku, które miało siłę M8.0.

Źródło: TwojaPogoda.pl / USGS.

prognoza polsat news