FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Polacy na Islandii są przerażeni. Blisko ich domów w każdej chwili może wybuchnąć wulkan

Od tygodnia rejon stolicy Islandii nawiedza cała seria trzęsień ziemi, które w każdej chwili mogą się skończyć erupcją wulkanu. Zagrożony region zamieszkuje wielu naszych rodaków, którzy nie mogą spać i są przerażeni.

Wulkan Keilir na Islandii. Fot. Wikipedia / Michal Klajban.
Wulkan Keilir na Islandii. Fot. Wikipedia / Michal Klajban.

Półwysep Reykjanes w południowo-zachodniej Islandii to teraz prawdziwa beczka prochu. Nieustannie trzęsie się tam ziemia, co według naukowców zapowiada erupcję tamtejszego wulkanu Keilir, pierwszą od 800 lat, która może nastąpić w każdej chwili.

Aż 20 procent mieszkańców okolicznych miejscowości stanowią obcokrajowcy, w tym Polacy, którzy pracują głównie w branży turystycznej i gastronomicznej, budownictwie i przetwórstwie rybnym. Nigdy nie doświadczyli oni wstrząsów ziemi, dlatego są przerażeni i zestresowani, nie wiedzą jak sobie z tym poradzić.

„Od tygodnia, gdy zaczęły się wstrząsy, nie mogę spać. Nigdy czegoś takiego nie przeżyłam. Cały czas nerwowo sprawdzamy informacje miejscowych mediów. Nie wiemy, czy będziemy musieli się ewakuować. Jesteśmy tym stanem ciągłego zagrożenia bardzo zmęczeni” - powiedziała serwisowi TwojaPogoda.pl Kasia, Polka mieszkająca w regionie Suðurnes.

Lokalne władze zdecydowały się rozpocząć akcję edukacyjną, która uświadomi ich, jakie jest niebezpieczeństwo ze strony trzęsień i erupcji wulkanicznej. Na Islandii wstrząsy ziemi to częste zjawisko, jednak ostatnia seria trzęsień, których naliczono już kilkanaście tysięcy, do normalnych nie należy.

Wszyscy są podenerwowani, zwłaszcza, że może dojść do erupcji eksplozywnej, podczas której wulkan, który nie dawał o sobie znać od dwunastego wieku, wyprodukuje znaczne ilości lawy. Według jednego ze scenariuszy, lawa może sięgnąć głównej drogi wiodącej z Reykjaviku do lotniska w Keflaviku.

Dlatego też jeśli dojdzie do wybuchu wulkanu, to lotnisko, położone zaledwie 25 kilometrów od wulkanu, zostanie zamknięte, a ruch lotniczy wstrzymany do odwołania. Skutki erupcji mogą być odczuwane także w stolicy Islandii, oddalonej o 15-20 kilometrów.

Góra Keilir stanowiąca część systemu wulkanicznego Krýsuvík, jest częstym celem wycieczek, zarówno okolicznych mieszkańców, jak i turystów z innych zakątków wyspy. Ze względu na swój stożkowy kształt jest świetnym punktem orientacyjnym, a także symbolem półwyspu Reykjanes.

Źródło: TwojaPogoda.pl / Smithsonian.

Komentarze

prognoza polsat news