FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Wiosna w samym środku zimy. W europejskiej części Rosji pierwsza odwilż od ponad miesiąca

Mieszkańcy europejskiej części Rosji nie mogą uwierzyć w to, co widzą na termometrach. Pierwsze dodatnie temperatury pojawiły się tam po miesiącu tęgiej zimy z temperaturami spadającymi do nawet minus 40 stopni.

Fot. ClimateReanalyzer.org
Fot. ClimateReanalyzer.org

Kolosalne ocieplenie przeżywają obecnie mieszkańcy europejskiej części Rosji. Dotarło tam ciepłe powietrze polarno-morskie, którym my oddychaliśmy w ostatnich dniach, gdy termometry pokazywały na Dolnym Śląsku nawet 14 stopni.

Powiewy wiosny na swych twarzach mogą poczuć teraz również Rosjanie, za którymi są naprawdę siarczyste mrozy. Przed tygodniem temperatura spadała tam nawet do minus 40 stopni. Obecnie rozpoczęła się odwilż, która sprawiła, że w ciągu jednej doby ociepliło się o kilkanaście stopni.

Anomalie temperatury (w stopniach Celsjusza) w Europie w dniu 23 stycznia 2021, godz. 13:00. Ciepłe powietrze (obszar czerwono-brązowy) nad europejską częścią Rosji wypiera na wschód obszar skrajnie niskich temperatur (obszar niebieski i fioletowy). Fot. ClimateReanalyzer.org

Śnieg, którego pokrywa przyrastała nieustannie od 24 grudnia i ma przeważnie grubość 30 cm, zaczęła się roztapiać, pierwszy raz od miesiąca. Odwilż obejmie niebawem całą europejską część Rosji aż po same podnóża Uralu.

Północne regiony staną się obszarem o największej anomalii temperatury na świecie, dochodzącej nawet do 15-20 stopni powyżej normy z wielolecia. Przykładowo w Archangielsku średnia dobowa temperatura wyniesie plus 2 stopnie, mimo, że normalnie powinna minus 13 stopni.

Anomalie temperatury (w stopniach Celsjusza) w Europie w dniu 26 stycznia 2021, godz. 7:00. Ciepłe powietrze (obszar czerwono-brązowy) nad europejską częścią Rosji wyprze na wschód obszar skrajnie niskich temperatur (obszar niebieski i fioletowy). Fot. ClimateReanalyzer.org

Znacznie cieplej niż zwykle będzie też w republikach byłego ZSRR w zachodniej i środkowej Azji. Średnia temperatura powietrza będzie tam nawet o 10 stopni wyższa od tej zwykle notowanej pod koniec stycznia, który jest najmroźniejszym miesiącem w całym roku.

Lodowate powietrze, które jeszcze przed tygodniem przynosiło nam największy mróz od 3 lat, będzie wypierane przez strumień nadzwyczajnego ciepła coraz dalej na wschód nad środkową Syberię i dalej nad jej wschodnie rubieże.

Źródło: TwojaPogoda.pl

prognoza polsat news