FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Chorwacja: Największe trzęsienie ziemi od 140 lat. Wiele osób zginęło. „Połowa miasta jest w gruzach”

Chorwację nawiedziło najsilniejsze trzęsienie ziemi od 140 lat. W rejonie epicentrum runęło wiele budynków, w gruzach których zginęło wielu mieszkańców. Trwa akcja poszukiwawczo-ratownicza. Drżenie odczuwane było również w sąsiednich krajach.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Nieczęsto zdarza się, aby silne trzęsienie ziemi było poprzedzone słabszymi wstrząsami, tzw. ostrzegawczymi, i to na dobę przed głównym trzęsieniem. Wczoraj (28.12) północna Chorwacja drżała dwukrotnie wczesnym porankiem. Nikt jeszcze wtedy nie przewidywał, że będzie to zwiastun najpotężniejszego trzęsienia w tym kraju od 140 lat.

Ten nastąpił dzisiaj (29.12) o godzinie 12:19 czasu polskiego. Ziemia zadrżała z siłą M6.4 niecałe 50 kilometrów na południe od Zagrzebia, stolicy Chorwacji. Epicentrum zlokalizowane było w rejonie miejscowości Petrinja, zamieszkiwanej przez 15 tysięcy osób.

Jak wynika z relacji na serwisach społecznościowych, zawaliło się tam wiele budynków, w gruzach których wciąż mogą się znajdować ludzie. Gruzowiska są przeczesywane przez ratowników ze specjalnie wyszkolonymi psami. Cenna jest każda minuta. Dotychczasowe bilanse mówią o co najmniej 7 ofiarach śmiertelnych i 26 rannych. Wśród ofiar jest 13-letnia dziewczynka.

Niestety, ofiar może być więcej, ponieważ burmistrz Petrinja stwierdził, że w gruzach znalazła się połowa miasta. Mieszkańcy potracili bliskich, dach nad głową i dobytek. Trzeba będzie ich tymczasowo zakwaterować na zimę. To ogromna tragedia dla całej społeczności. Władze zapowiedziały pomoc poszkodowanym i odbudowę miasta.

Fale sejsmiczne rozeszły się po całej środkowo-południowej Europie. Odczuwane były m.in. w Bośni i Hercegowinie, Czechach, Niemczech, na Węgrzech, we Włoszech, w Czarnogórze, Rumunii, na Słowacji, w Słowenii, Serbii i Austrii.

To był bardzo trudny rok dla mieszkańców regionu Zagrzebia, ponieważ do znaczącego trzęsienia doszło tam również w marcu. Wówczas ziemia zatrzęsła się z siłą M5.5, a więc mniejszą niż tym razem. Mimo to uszkodzonych lub zniszczonych zostało ponad 26 tysięcy budynków.

W gruzach zginęła 1 osoba, a 26 zostało rannych. Straty materialne sięgnęły aż 5,5 miliarda euro. Wszystko wskazuje na to, że tym razem szkody mogą być dużo poważniejsze. Chorwacja to kraj aktywny sejsmicznie. Do najbardziej zabójczego wstrząsu doszło w 1667 roku, gdy w rejonie Dubrownika zginęło 5 tysięcy osób.

Źródło: TwojaPogoda.pl / USGS.

Komentarze

prognoza polsat news