FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Oddychamy powietrzem z Arktyki. Temperatura ledwo przekracza zero. Miejscami prószy pierwszy śnieg

Nad Polskę zaczęło napływać bardzo zimne powietrze, które jeszcze kilka dni temu znajdowało się nad Grenlandią i kanadyjskim Archipelagiem Arktycznym. Temperatura tylko nieznacznie przekracza zero, w dodatku miejscami prószy pierwszy w tym sezonie śnieg.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Zgodnie z prognozami, po odsunięciu się frontów atmosferycznych na wschód, ciepłe powietrze polarno-morskie znad Atlantyku, którym oddychaliśmy w ostatnich dniach, zostało zastąpione przez dużo zimniejszą masę znad Arktyki.

Powietrze jest dzięki temu rześkie i czyste, ale też przeszywająco zimno, co dodatkowo potęguje porywisty wiatr wiejący z zachodu i północnego zachodu, chwilami w porywach osiągający 40-50 km/h.

Prognoza pogody na piątek. Fot. TwojaPogoda.pl

Za jego sprawą odczuwalnie jest nawet o kilka stopni mniej niż wskazują to termometry na których o poranku mogliśmy zobaczyć około zera, a miejscami poniżej, zaś po południu najwyżej do 5 stopni. To oznacza, że temperatura odczuwalna przez całą dobę może być ujemna.

Jeszcze przed świtem pierwszy w tym sezonie śnieg zaczął prószyć miejscami na Pomorzu, zwłaszcza na morenowych wzgórzach. Zabieliły się krajobrazy na Kaszubach, co można zobaczyć na zdjęciu satelitarnym.

Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 20 listopada 2020 o godzinie 9:15. Dane: Sat24.com / Eumetsat.

W niektórych miejscach opadom śniegu towarzyszyły wyładowania atmosferyczne, co jest bardzo rzadki zjawiskiem. Przed południem śnieg zaczął prószyć też miejscami na Mazurach. Zima wróciła na obszary górzyste.

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Dominika (@mika_nika)

Przed nami większe rozpogodzenia, którymi cieszyć się będziemy do niedzieli (22.11), gdy nadejdzie kolejny front, tym razem niosący ocieplenie, ale również opady deszczu ze śniegiem i śniegu, przechodzące w deszcz.

Źródło: TwojaPogoda.pl

Komentarze

prognoza polsat news