FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Zima coraz bliżej Polski. Ponad połowa Rosji jest już pod śniegiem, a na termometrach minus 25 stopni

Z każdym dniem zima znajduje się coraz bliżej Polski. W Rosji temperatura spada już do minus 25 stopni, a pod śniegiem znajduje się przeszło połowa powierzchni kraju. Kiedy pierwsze opady deszczu ze śniegiem i samego śniegu dotrą nad nasze miejscowości?

Prawdziwa zima w Rosji. Fot. VK.
Prawdziwa zima w Rosji. Fot. VK.

Na tle historii polskiej meteorologii najwcześniejsze opady śniegu w miejscowościach położonych na nizinach zdarzały się już we wrześniu, ale miało to miejsce bardzo dawno temu, bo ostatnio w 1906 roku. Obecnie pierwsze płatki białego puchu zaczynają opadać raczej nie wcześniej niż w drugiej lub trzeciej dekadzie października.

Znajdujemy się więc w okresie, gdy nie tylko może już padać śnieg, ale też może utworzyć się wczesna pokrywa śnieżna, póki co niewielka i krótkotrwała. Ale czy tak będzie i tym razem? W ostatnich dniach pierwszy śnieg w tym sezonie, i to później niż zwykle, spadł w górach.

Prawdziwa zima w Rosji. Fot. VK.

W naszych miejscowościach aż tak zimno nie było, ale temperatura nie przekraczała w najcieplejszym momencie dnia 10 stopni, oscylując między 7 a 9 stopni. Nocami, przy przejaśnieniach, spadała w pobliże zera. Zamiast śniegu padał jednak deszcz.

W prognozach długoterminowych rychłego nadejścia zimy nie widać. Przed nami jeszcze spóźnione babie lato z pogodnym niebem i temperaturami dochodzącymi w najcieplejszych regionach kraju nawet do 20 stopni w cieniu.

Zasięg pokrywy śnieżnej i lodowej w dniu 16 października 2020 roku. Dane: NESDIS / NOAA.

Jednak zdajemy sobie sprawę z tego, że śnieg spadnie prędzej czy później, bo tam, skąd wkrótce płynąć będzie do nas zimne powietrze, a więc w Rosji, zima rozpakowuje swoje walizki na dobre i wcale nie żartuje.

Jeszcze w pierwszych dniach października biało było jedynie w najzimniejszym regionie największego kraju na świecie, a więc na wschodniej Syberii, czyli w Jakucji. Obecnie pod białym puchem znajduje się już cała wschodnia Rosja i środkowa część kraju, a także regiony północne.

Zasięg pokrywy śnieżnej i lodowej w dniu 16 października 2020 roku. Dane: NESDIS / NOAA.

Bez śniegu jest jeszcze miejscami w południowej Rosji oraz w jej całej zachodniej, europejskiej części. Chociaż temperatura w Moskwie spadać będzie w najbliższym czasie do 5 stopni za dnia i poniżej zera w nocy, to jednak śnieg jeszcze nie spadnie.

Najwięcej jest go na wschodzie Rosji. W miejscowości Tompo pokrywa śnieżna sięga już 25 centymetrów, a w Sebjan-Kjujol temperatura spadła do minus 26 stopni. W Jakucji są miejscowości odcięte przez śnieg od świata, ale to o tej porze roku nic nowego.

Źródło: TwojaPogoda.pl

Komentarze

prognoza polsat news