FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Na Kasprowym Wierchu w Tatrach wreszcie spadł pierwszy śnieg. Najpóźniej od 9 lat [ZDJĘCIA]

Długo w tym sezonie czekaliśmy na pierwszy śnieg na szczycie Kasprowego Wierchu w Tatrach. Zaczął sypać minionej nocy, najpóźniej od 9 lat. Ile centymetrów białego puchu możemy się spodziewać?

Pierwszy w tym sezonie śnieg na Kasprowym Wierchu. Fot. Witek Kaszkin / Facebook.
Pierwszy w tym sezonie śnieg na Kasprowym Wierchu. Fot. Witek Kaszkin / Facebook.

W czwartek (8.10) turyści, którzy krótko po godzinie 8:00 rano wjechali na Kasprowy Wierch kolejką linową, jako pierwsi ucieszyli się widokiem śniegu. Przez całą noc napadało go niecałe 5 centymetrów przy temperaturze balansującej na poziomie zera.

ZOBACZ: Prognoza pogody dla Kasprowego Wierchu

W tym sezonie trzeba było na niego poczekać znacznie dłużej niż zazwyczaj. Statystyka IMGW-PIB wskazuje, że pierwszy po sezonie letnim śnieg zazwyczaj spada w okolicach 20 września. Przykładowo przed rokiem szczyt Kasprowego zabielił się już 18 września, w 2018 roku 23 września, a w 2017 roku 22 września.

Opublikowany przez Witka Kaszkina Środa, 7 października 2020

Tak późno, jak w tym roku, ostatnio biały puch prószył 9 lat temu. Wtedy również pokrywa pierwszy raz została odnotowana 8 października. W tym sezonie mieliśmy tym samym pierwszy zupełnie bezśnieżny wrzesień od 2011 roku.

Opublikowany przez Witka Kaszkina Środa, 7 października 2020

Na Kasprowym Wierchu śnieg pojawia się niemal przez cały rok, choć zazwyczaj ostatnie płaty pokrywy śnieżnej roztapiają się na początku czerwca, a ponownie pojawiają się we wrześniu. Na tle historii pomiarów tylko przez 7 dni, między 25 lipca a 2 sierpnia, nigdy nie leżał tam śnieg.

Najbardziej śnieżne dni października na Kasprowym miały miejsce w 2009 roku. Maksymalna grubość pokrywy śnieżnej w dniu 17 października sięgała wówczas 71 centymetrów.

Źródło: TwojaPogoda.pl / IMGW-PIB.

Komentarze

prognoza polsat news