FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Ostatnia szansa, żeby zobaczyć kometę NEOWISE. Kolejna dopiero za 7 tysięcy lat. Jak obserwować?

Najjaśniejszą kometę od 23 lat wciąż można obserwować gołym okiem z każdego zakątka naszego kraju, choć dni jej widoczności wielkimi krokami dobiegają końca. Jeśli jeszcze jej nie widziałeś, to mamy dla Ciebie specjalny poradnik obserwacyjny.

27 marca za pomocą teleskopu kosmicznego WISE udało się odkryć obiekt zmierzający w stronę Słońca. Jeszcze wtedy nikt nie przypuszczał, że na początku lipca stanie się najjaśniejszą kometą od 23 lat, czyli od czasu pamiętnej komety Hale'a Boppa.

3 lipca kometa NEOWISE zbliżyła się do Słońca na najmniejszą odległość 43 milionów kilometrów, a następnie zaczęła się od niego oddalać, jednocześnie zbliżając się systematycznie do Ziemi. Minionej nocy (22/23.07) o godzinie 3:14 obiekt znalazł się w najbliższym nam punkcie odległym o 103 miliony kilometrów.

Przez większą część lipca kometa miała na tyle dużą jasność, abyśmy mogli ją obserwować gołym okiem, a jedynie na obszarach miejskich, ze względu na duże zanieczyszczenie świetlne, wspomagać się lornetką.

Kometa NEOWISE nad Polską. Fot. TwojaPogoda.pl

Na skutek promieniowania słonecznego z jądra komety wystrzeliły trzy barwne ogony. Pierwszy ogon jest niebieski i składa się z gazów i jonów. Drugi mieni się czerwienią na skutek reakcji z sodem. Trzeci zaś jest złoty, pełen pyłu.

Kometa NEOWISE początkowo uznana została za tzw. wielką kometę, która zdarza się raz na dziesiątki lat, a nawet całe pokolenie. Wskazywano na sodowy ogon, który posiadały tylko szczególnie jasne komety. Jednak NEOWISE nie jest aż tak łatwo dostrzegalna gołym okiem, jak kometa Hale'a Boppa z 1997 roku.

Kometa NEOWISE nad Polską. Fot. TwojaPogoda.pl

Mimo to można ją obserwować bez użycia specjalistycznego sprzętu z miejsc ciemniejszych, z dala od świateł. Wystarczy tylko spojrzeć po godzinie 23:30 na niebo północne. Kometa ma ogon skierowany w górę i na prawo. Warto posiłkować się przy obserwacjach lornetką.

To już ostatni dzwonek, aby ją zobaczyć, ponieważ zaczyna opuszczać wewnętrzną część Układu Słonecznego, a to oznacza, że jej jasność będzie się zmniejszać aż całkowicie przestanie być widoczna. NEOWISE jest kometą długookresową, która wróci do nas dopiero za niecałe 7 tysięcy lat.

Źródło: TwojaPogoda.pl / NASA.

prognoza polsat news