FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Na niebie dzieją się cuda. Coś podobnego następnym razem będzie można zobaczyć dopiero za 141 lat

W ten weekend dochodzi do niezwykłego zjawiska astronomicznego zwanego „paradą planet”. Wszystkie planety w naszym Układzie Słonecznym będą widoczne na niebie tuż przed wschodem Słońca, co zdarza się niezwykle rzadko, raz na wiele lat. Co to może oznaczać?

Fot. NASA.
Fot. NASA.

2020 rok jest niezwykły z bardzo wielu powodów, nie tylko koronawirusa. Do długiej listy jego dziwactw astronomowie dopisują niezwykle rzadkie zjawisko, którego jesteśmy świadkami w ten weekend. To tzw. parada planet.

Tuż przed wschodem Słońca na niebie znajdują się wszystkie planety naszego Układu Słonecznego, włącznie z Plutonem, czyli planetą karłowatą. Nie wszystkie jednak możemy dostrzec gołym okiem. Merkury wschodzi bowiem bardzo blisko Słońca i ginie w jego blasku.

Uran, Neptun i Pluton świecą na tyle słabo, że aby je zobaczyć musimy się posiłkować teleskopem. Możemy natomiast zachwycić się wyglądem Wenus, która wyłania się w tym czasie zza wschodniego horyzontu jako jutrzenka.

Wysoko na niebie południowo-wschodnim możemy dostrzec Marsa, a ku południowo-zachodniemu horyzontowi chylą się Jowisz i Saturn. Tym razem parada planet jest wyjątkowo uświetniana przez Księżyc w pełni, która w lipcu zwana jest Pełnią Burzowego Księżyca.

Tylko raz na 170 lat

Podobne specyficzne ułożenie planet po jednej stronie Słońca na niebie ostatnio mogliśmy zobaczyć dawno temu, bo 2 lutego 1982 roku. Następnego raczej nie doczekamy, ponieważ przyjdzie nam na niego czekać aż 141 lat!

Astronomowie wyróżniają wiele różnych rodzajów parad planet. Te najpowszechniejsze składają się z trzech planet, co ma miejsce dwukrotnie na tle roku. Parada czterech planet zdarza się tylko raz w roku, a pięciu planet obok siebie raz na 19 lat. Wszystkie planety układają się średnio raz na 170 lat.

Dla astrologów to jasny sygnał, że czekają nas jakieś nieszczęścia, jakby w tym roku było ich mało. Podobno specyficzny układ planet może się odbić na każdym z nas. Wróżbici zalecają więc nie podejmowanie w najbliższych dniach ryzykownych decyzji i jak najczęstsze relaksowanie się.

Źródło: TwojaPogoda.pl

Komentarze

prognoza polsat news