FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Alarm pogodowy! W poniedziałek podtopienia, grad wielkości kurzych jaj, a nawet trąba powietrzna [MAPY]

Rzadko kiedy zdarza się, aby pomarańczowy alarm pogodowy dotyczył aż tak wielu województw w naszym kraju. Spodziewamy się nie tylko dużych skrajności temperatury, ale też wyjątkowo gwałtownych burz. Dlatego też warto sprawdzić najnowszą prognozę i ostrzeżenia.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

W poniedziałek (29.06) będziemy mieć do czynienia z dwoma rodzajami pogody, które będą niebezpieczne. W zachodniej połowie kraju spodziewamy się ciągłych opadów deszczu o umiarkowanym, a miejscami także dużym natężeniu.

Śledź burze na żywo >>>

W strefie żółtej spaść może do 20-30 mm deszczu, jednak towarzyszące opadom lokalne burze mogą zwiększać sumę opadów nawet do 50 mm. Miejscami możliwe są też opady gradu do 3 cm oraz porywy wiatru do 80 km/h. Niewykluczone wezbrania rzek i podtopienia na lokalną skalę.

Jeszcze bardziej niebezpiecznej aury spodziewamy się we wschodniej połowie kraju, a dokładniej aż w 8 województwach, gdzie w bardzo ciepłym i wilgotnym powietrzu będą się rozwijać chmury burzowe. Przyniosą one bardzo gwałtowne zjawiska.

W strefie pomarańczowej w ciągu jednej godziny może spaść do 50 mm (lokalnie do 100 mm) deszczu, przez co możliwe są lokalne podtopienia dróg i zabudowań. Grad może mieć średnicę do 5 cm i uszkadzać dachy zabudowań, karoserie samochodowe i uprawy. Porywisty wiatr, osiągający do 90 km/h (lokalnie do 120 km/h), może dodatkowo zrywać linie energetyczne i łamać gałęzie. Możliwe są trąby powietrzne.

Chłodny front atmosferyczny, który bardzo opieszale wędruje z zachodu na wschód, podzieli nasz kraj na chłodniejszą połowę zachodnią, gdzie termometry pokażą około 20 stopni, a miejscami mniej, i bardzo ciepłą, wręcz gorącą, połowę wschodnią, gdzie w cieniu będzie niemal do 30 stopni.

Jak się zabezpieczyć poza domem?

- Jak najszybciej znaleźć bezpieczne schronienie,

- Unikać przebywania pod drzewami,

- Unikać przebywania na otwartej przestrzeni,

- Jeżeli znaleźliśmy się na otwartej przestrzeni, należy znaleźć, o ile to możliwe, obniżenie terenu (starajmy się nie być najwyższym punktem) i kucnąć (nie siadać i nie kłaść się) ze złączonymi i podciągniętymi pod siebie nogami. Nogi powinny być złączone, ponieważ w przypadku uderzenia pioruna, na skutek powstania różnicy napięć (tzw. napięcia krokowego) może dojść do przepływu prądu między stopami,

- Jeżeli pływamy w wodzie lub znajdujemy się na łodzi wyjść na brzeg i oddalić się od wody, gdyż jest ona doskonałym przewodnikiem elektrycznym,

- Wyłączyć telefon komórkowy, gdyż jest on odbiornikiem radiowym. Co prawda o małej mocy, niemniej jednak, podczas burzy zaleca się unikanie prowadzenia rozmów przez telefon komórkowy,

- Unikać dotykania przedmiotów zrobionych z metalu oraz przebywania w ich pobliżu - przedmioty metalowe mogą "przyciągać" pioruny,

- Pozostać w samochodzie (jeżeli jesteśmy akurat w podróży), samochód stanowi dobrą ochronę przed uderzeniem pioruna,

- Natychmiast przykucnąć jeżeli czujemy ładunki elektryczne w powietrzu, a włosy "stają nam dęba",

- Osoby przebywające w grupie na otwartej przestrzeni powinny się rozproszyć na odległość kilkudziesięciu metrów, aby w przypadku uderzenia pioruna część grupy mogła udzielić pomocy porażonym,

- Jeżeli widzisz zwisające przewody elektryczne, natychmiast powiadom odpowiednie służby. Pod żadnym pozorem do nich nie podchodź.

Jak się zabezpieczyć w domu?

- Unikać używania sprzętów elektrycznych i elektronicznych zasilanych z sieci (telefony, suszarki do włosów, miksery itp.), ponieważ korzystanie z tych urządzeń, w przypadku uderzenia pioruna w naziemną sieć elektroenergetyczną, grozi porażeniem impulsem rozchodzącym się w przewodach instalacji elektrycznej,

- Odłączyć od sieci elektroniczny sprzęt domowy (sprzęt RTV, komputery) - to uchroni go przed uszkodzeniem w przypadku tzw. przepięcia, będącego skutkiem uderzenia pioruna w infrastrukturę elektroenergetyczną,

- Przygotować latarkę z bateriami, na wypadek przerw w dostawie prądu,

- Jeżeli widzisz iskrzenie domowej instalacji elektrycznej, popalone przewody lub czujesz swąd - wyłącz elektryczność oraz gaz i natychmiast wezwij odpowiednie służby techniczne.

Jak postępować po porażeniu piorunem?

- Należy zbadać stan ogólny poszkodowanego.

- Trzeba sprawdzić czy oddycha i czy tętno jest wyczuwalne.

- Jeżeli u osoby porażonej piorunem doszło do zatrzymania oddechu, należy jak najszybciej rozpocząć sztuczne oddychanie, natomiast jeżeli tętno nie jest wyczuwalne niezbędne jest rozpoczęcie resuscytacji krążeniowo-oddechowej czyli zewnętrznego masażu serca.

- Należy sprawdzić, czy drogi oddechowe poszkodowanego są drożne - nie zawierają ciał obcych.

- Następnie na środku klatki piersiowej poszkodowanego kładziemy nadgarstek jednej ręki i przykrywamy drugą dłonią splatając palce obu rąk oraz zaczynamy uciskanie.

- Po każdych 30 uciśnięciach 2 wdechy.

- Gdy przywrócimy poszkodowanemu oddech i tętno, należy ułożyć go w pozycji bocznej ustalonej i poczekać na przybycie lekarza.

Wskazówki na podstawie poradnika Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.

Źródło: TwojaPogoda.pl

Komentarze

prognoza polsat news