FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Rekordowe ulewy na Podkarpaciu. Setki zalanych budynków, zniszczone drogi, olbrzymie szkody [FILMY]

Drugi dzień z rzędu wyjątkowo ulewne deszcze towarzyszące burzom nawiedziły Małopolskę i Podkarpacie. Najtrudniejsza sytuacja miała miejsce w pasie od Gorlic przez Jasło i Krosno po Przemyśl, gdzie wiele budynków i dróg zostało podtopionych. Rwący nurt porwał mężczyznę.

Podtopienia w Jaśle na Podkarpaciu. Fot. YouTube / Nowy Dronik JASŁO - Fotografia Artystyczna.
Podtopienia w Jaśle na Podkarpaciu. Fot. YouTube / Nowy Dronik JASŁO - Fotografia Artystyczna.

Najsilniejsze burze przeszły w sobotę (27.06) nad wschodnią połową kraju. Na ogół wędrowały one dość szybko, dlatego sumy opadów nie były duże. Zdarzały się jednak wyjątki. Należały do nich miejscowości położone na pograniczu woj. małopolskiego i podkarpackiego. W pasie od Gorlic przez Jasło i Krosno po Przemyśl ulewne deszcze występowały nieustannie od popołudnia aż po późny wieczór.

W epicentrum tej ulewy znajdowała się gmina Skołyszyn k. Jasła, gdzie lało od godziny 16:00 do 23:00. Według danych radarowych IMGW, suma opadów sięgnęła tam 158 litrów na metr kwadratowy ziemi. Czytelnicy informowali nas, że wzbierały i wylewały lokalne rzeki. Zalane są budynki i droga krajowa nr 28. Rwący nurt porwał mężczyznę, ale na szczęście udało się go uratować.

Zgodnie z pomiarami na wodowskazie na rzece Ropa, w miejscowości Skołyszyn, o godzinie 19:00 lustro wody gwałtownie podniosło się aż o 7 metrów w ciągu kilkunastu minut, przekraczając stan alarmowy o 4 metry. Utworzyła się wysoka fala wezbraniowa, która doprowadziła do podobnego dramatu, jak w piątek (26.06) w okolicach Przeworska.

Nad Jasłem przeszła największa ulewa od co najmniej 24 lat. W ciągu 6 godzin spadło 101 litrów deszczu na metr kwadratowy ziemi, z czego 20 litrów w ciągu zaledwie 10 minut. Poprzedni rekord dobowej sumy opadów, sięgający 82 litrów na metr kw., odnotowano 20 maja 1996 roku. W mieście zalane zostały niemal wszystkie ulice i bardzo wiele zabudowań. Szkody są olbrzymie.

W sumie strażacy interweniowali w sobotę (27.06) na terenie całej Polski ponad 2200 razy, z czego połowę stanowiły akcje prowadzone na Podkarpaciu, a kolejną połowę w samym powiecie jasielskim. Uszkodzonych zostało 500 budynków, z których ewakuowano 152 osoby. Uszkodzonych zostało wiele dróg i mostów. W ciągu 2 dni ulewnych deszczy pochodzenia burzowego zalanych zostało blisko tysiąc budynków. W rejonie Jasła strażakom pomaga trzecia kompania przeciwpowodziowa „Woda”, składająca się z 33 ratowników i 13 pojazdów.

Źródło: TwojaPogoda.pl / Straż Pożarna / RCB.

Komentarze

prognoza polsat news