FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Nie tylko rolnicy czekają na deszcz. Kiedy zacznie padać na tyle często i obficie, aby susza ustąpiła?

Rozpoczyna się trzeci z rzędu sezon wegetacyjny pod znakiem suszy. Ostatniej doby deszcz zaczął wreszcie padać, w jednych miejscach spadło go dużo, a w innych wcale. Kiedy susza wreszcie ustąpi?

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Chłodny front atmosferyczny związany z niżem znad Skandynawii przyniósł w Lany Poniedziałek (13.04) trochę opadów, ale nie na tyle obfitych, aby można było mówić o znaczącym złagodzeniu suszy. Najwięcej deszczu spadło na zachodzie, południu i wschodzie kraju.

Suma opadów na ogół sięgała od 1 do 5 mm, więcej popadało w strefie burz, które najliczniej przeszły nad Śląskiem, Małopolską i Podkarpaciem. Tylko w ciągu jednej godziny potrafiło tam spaść niemal 10 mm deszczu.

W sumie przez kilka godzin napadało od 10 do nawet ponad 20 mm deszczu. Jak wynika z danych IMGW, najbardziej mokrym miastem wojewódzkim był Rzeszów, gdzie spadło 10 mm deszczu, a największy opad zmierzono w Gorlicach, gdzie spadło 21 mm wody deszczowej.

Na pozostałym obszarze deszcz był jedynie symboliczny, czyli nie przekroczył 1 mm, a na Pomorzu nie spadło zupełnie nic. Dlatego rolnicy, ale nie tylko oni, czekają z utęsknieniem na deszcz, który uratuje ich uprawy. Te wysychają na potęgę już na samym początku wegetacji.

To grozi im chorobami i atakami szkodników, a ostatecznie zmniejszeniem plonów. Dla nas oznacza to wzrost cen, nie tylko nowalijek. Kluczowe są opady, a te nie chcą padać. Prognozy na ten tydzień nie dają nadziei na obfite opady.

Kiedy zacznie padać?

Najwcześniej krótko przed końcem tygodnia zacznie padać częściej i intensywniej, ale nadal niewystarczająco. Najwięcej deszczu spadnie na zachodzie, północnym zachodzie i w centrum, a najwięcej na południu, zwłaszcza na pogórzu i w górach.

Prognozy na maj też nie zwiastują życiodajnych opadów, przed czym ostrzegaliśmy już w naszej prognozie na wiosnę i lato. Będzie to miesiąc słoneczny, umiarkowanie ciepły, ale też bardzo suchy. Dopiero w czerwcu jest szansa na większe opady, jednak wtedy może być już za późno dla upraw.

Źródło: TwojaPogoda.pl

Komentarze

prognoza polsat news