FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Geodeci dokonali pomiarów i okazało się, że turyści zdobywali nie ten najwyższy szczyt, który powinni

Gdy ruszamy w góry, zazwyczaj stajemy na najwyższych ich szczytach, ponieważ uznajemy, że tylko wówczas zostały one zdobyte. Turyści, którzy twierdzą, że weszli na najwyższy szczyt Gór Świętokrzyskich mają nie lada problem, muszą ten wyczyn powtórzyć, bo najwyższy szczyt się zmienił.

Gołoborze na Łysicy w Górach Świętokrzyskich. Fot. Wikipedia / Jakub Hałun.
Gołoborze na Łysicy w Górach Świętokrzyskich. Fot. Wikipedia / Jakub Hałun.

Łysica, nazywana też Górą Świętej Katarzyny, która jest najwyższym szczytem Gór Świętokrzyskich, nie ma jednego, lecz dwa wierzchołki. I tutaj pojawia się problem. Dotychczas uważano, że najwyższym jest ten zachodni, gdzie znajduje się replika pamiątkowego krzyża z 1930 roku.

Przez wierzchołek, którego dotychczasową wysokość szacowano na 613 metrów, wiedzie czerwony, Główny Szlak Świętokrzyski im. Edmunda Massalskiego, prowadzący z Gołoszyc do Kuźniaków. Turyści robią tam sobie pamiątkowe zdjęcia, nawet nie mając pojęcia, że nie w tym miejscu, co należy.

Wschodni wierzchołek, który zwany jest Skałą Agaty lub Zamczyskiem, dotychczas uważany za niższy, o wysokości 608 metrów, szlak omija od południa, ponieważ jest to stroma skała ze stokiem o 30-stopniowym nachyleniu.

Krzyż na niższym, zachodnim wierzchołku Łysicy. Fot. Wikipedia / Krzysztof Dudzik.

Dr Maciej Hajdukiewicz, geotechnik z Politechniki Świętokrzyskiej, który dokonał nowych pomiarów, wykazał, że to właśnie wschodni wierzchołek jest najwyższym. Z obliczeń wykonanych za pomocą GPS-a wynika, że Skała Agaty ma 613,7 m n.p.m. Co ciekawe, okazało się, że oba wierzchołki są niemal tak samo wysokie, choć wcześniej twierdzono, że różnica wynosi nawet 5 metrów.

Zachodni wierzchołek z krzyżem mierzy 613,4 m n.p.m. i jest od niego tylko o 36 cm niższy. Błąd nie wydaje się duży, ale ma znaczenie w przypadku zdobywania tzw. Korony Gór Polski, a więc najwyższych szczytów w każdym polskim paśmie górskim. Łysica jest najniższym szczytem na liście 28 szczytów.

Skała Agaty, wyższy, wschodni wierzchołek Łysicy. Fot. Wikipedia / vindicator.

Oba wierzchołki Łysicy znajdują się na obszarze rezerwatu ścisłego, w którym należy się trzymać wytyczonego oficjalnego szlaku i nie można z niego zbaczać. Nowe obliczenia mogą spowodować, że turyści chcący zdobyć ten prawdziwy najwyższy szczyt góry, będą łamać prawo, ryzykować zdrowie i życie oraz niszczyć przyrodę, chcąc wspiąć się na Skałę Agaty.

Śnieżka też wyższa niż sądzono

Nie tylko Łysica okazała się wyższa niż wynikało to z wcześniejszych pomiarów. Najwyższa góra Sudetów dotychczas oficjalnie mierzyła 1602 metry nad poziomem morza. Korzystając z techniki laserowej, czescy geodeci określili, że szczyt jest wyższy o cały metr.

Oczywiście góra nie urosła, jedynie wcześniejsze pomiary były niezbyt dokładne. Gdyby była mowa o różnicy rzędu kilkunastu lub kilkudziesięciu centymetrów, to całej sprawy by nie było, jednak mowa jest o przeszło metrze, a to już prawdziwa sensacja.

Śnieżka, najwyższy szczyt Karkonoszy. Fot. TwojaPogoda.pl

Czescy geodeci ogłosili, że Śnieżka mierzy dokładnie 1603 metry i 29,6 centymetra w stosunku do poziomu Morza Bałtyckiego w Kronsztadzie. W tym rosyjskim mieście, położonym na wyspie Kotlin na wodach Zatoki Fińskiej, niedaleko Petersburga, znajduje się mareograf, który wyznacza średni poziom morza przyjęty do wyznaczania wysokości w Polsce oraz w krajach nadbałtyckich.

Co ciekawe, najwyższy punkt szczytu Śnieżki znajduje się po stronie polskiej, przy kaplicy Świętego Wawrzyńca, mniej więcej 3,5 metra od czeskiej granicy. Natomiast u naszego sąsiada najwyższy punkt jest o 10 centymetrów niższy.

Źródło: TwojaPogoda.pl / Politechnika Świętokrzyska.

prognoza polsat news