FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Sezon grypowy wkracza w apogeum. Zachorowało już 2,5 miliona Polaków. Niestety, są ofiary, zmarło dziecko

Wkraczamy w apogeum sezonu grypowego, w trakcie którego od jesieni zachorowało już 2,5 miliona Polaków, a teraz chorują setki tysięcy. Niestety, choroba zbiera się śmiertelne żniwo, ponieważ w ostatnich dniach zmarło dziecko.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

200 tysięcy Polaków każdego dnia zapada na grypę. Właśnie znajdujemy się w szczycie tegorocznego sezonu grypowego, który ma na swoim koncie już 2,5 miliona chorych. Niestety, będzie ich nawet drugie tyle, dlatego warto zadbać o swoje zdrowie.

Grypa na chwilę obecną jest w naszym kraju groźniejsza od chińskiego koronawirusa. Na szczęście większość z nas przechodzi ją bez powikłań. Możemy ich uniknąć, jeśli z wysoką temperaturą nie będziemy się leczyć domowymi sposobami, lecz pójdziemy do lekarza.

Według najnowszego raportu Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny, w okresie od 8 do 15 lutego najwięcej zachorowań odnotowano w województwie pomorskim, mazowieckim, wielkopolskim i małopolskim, a najmniej w woj. opolskim.

Liczba zachorowań na grypę w bieżącym i w poprzednich sezonach. Dane: NIZP.

Najszybciej chorych przybywało w woj. pomorskim i śląskim, a najszybciej ubywało w woj. dolnośląskim i mazowieckim. Tradycyjnie najczęściej chorują dzieci w wieku do 4 lat, ale one też najlepiej grypę znoszą. Najrzadziej chorują osoby powyżej 65. roku życia, one zaś chorobę znoszą najgorzej.

Najwięcej zgonów notuje się wśród osób starszych, powyżej 80. roku życia. Jednak w ostatnim czasie zdarzył się przypadek śmierci wśród najmłodszych. Zmarło dziecko w wieku między 5 a 14 lat pochodzące z województwa śląskiego. Poza tym potwierdzono śmierć jeszcze 3 innych osób z woj. dolnośląskiego i łódzkiego.

W tym sezonie grypowym, który potrwa do końca sierpnia, dominuje wirus grypy A. Zachorować może nawet ponad 5 milionów Polaków, z czego nawet 20 tysięcy trafi do szpitali, a kilkaset przypłaci to życiem. Ofiary śmiertelne to będą głównie osoby starsze.

Wizualizacja wirusa grypy. Fot. Max Pixel.

Doroczny szczyt zachorowań mamy właśnie teraz, podczas ferii zimowych. Potrwać on może do początku marca. Później liczba chorych będzie systematycznie spadać aż do końca wakacji. Kolejny sezon grypowy rozpocznie się dopiero we wrześniu.

Z sezonu na sezon liczba zachorowań na grypę rośnie. Wzrost zachorowań dotyczy nie tylko Polski i Europy, ale całego świata. Pojawiające się w ostatnich latach opinie lekarzy, że znajdujemy się u progu globalnej pandemii, jak przed 100 laty, stały się faktem po błyskawicznej inwazji chińskiego koronawirusa... Dowiedz się więcej >>>

Jak się zabezpieczyć przed grypą? Poniżej zamieszczamy 9 rad:

1. Często myć ręce, zwłaszcza po wizycie w miejscach publicznych.

2. Nie dotykać oczu, ust i nosa brudnymi rękami.

3. Dokładnie sprzątać mieszkanie, zwłaszcza, gdy domownik jest chory.

4. Często wietrzyć pomieszczenia w których przebywamy.

5. Nie używać tych samych sztućców i naczyń z których korzysta chory.

6. Zażywać preparaty zwierające witaminę C i rutynę.

7. Ograniczać przebywanie w pobliżu chorego do minimum.

8. Nie ubierać się zbyt ciepło i zbyt lekko, zgodnie z panującą temperaturą.

9. Jeść dużo warzyw i owoców, w tym czosnek, który chroni przed infekcjami.

A jeśli już stwierdzimy u siebie objawy grypy, to powinniśmy jak najszybciej zgłosić się do lekarza i w żadnym razie nie chodzić do szkoły lub pracy, aby nie zarazić innych i nie nasilać epidemii.

Źródło: TwojaPogoda.pl / Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego.

Komentarze

prognoza polsat news