FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Zobacz najbardziej romantyczne zjawiska na niebie i ziemi. Poznaj tajemnicę tych fenomenów

W Walentynki pokażemy Ci najbardziej romantyczne zjawiska atmosferyczne, które u każdego potrafią wywołać zachwyt pięknem otaczającej nas przyrody, często przeoczany. Poznaj tajemnicę tych fenomenów.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Według nas jednym z najbardziej romantycznych zjawisk są lodowe bańki. Co ciekawe, każdy z nas może je zrobić dla ukochanej osoby. Szczególnie polecamy zabawę z naszym największym skarbem, czyli dziećmi, które kochamy najbardziej na świecie.

Piękne, ale jakże kruche, twory z wody i mydła cieszą nasze oczy tylko przez chwilę, znikając bezpowrotnie. Wystarczy tylko wlać kilka łyżek płynu do naczyń do naczynia z 1 litrem wody z kranu. Następnie mieszamy i gotowe!

Teraz naczynie z miksturą schładzamy przez kilka minut na mrozie i możemy już robić bańki. Obecna mało zimowa aura sprawia, że z tym pomysłem w niektórych regionach kraju musimy trochę poczekać, ale jeśli tylko się ochłodzi, koniecznie skorzystajcie z okazji. Póki co zobaczcie filmiki.

Lodowa bańka. Fot. YouTube / Chris Ratzlaff.

Gdy te lodowe perły unoszą się w powietrzu, nie różnią się niczym od zwyczajnych baniek, jednak, gdy opadają na ziemię, zaczynają się dziać cuda. W momencie kontaktu ze śniegiem czy gruntem, bańki w ciągu kilku sekund zamarzają. Na ich ściankach tworzą się lodowe malowidła.

Zachęcamy do ich fotografowania, ponieważ dopiero na zdjęciach z bliska dostrzec można ich przemijające piękno. Każdy lodowy kwiat jest inny, niepowtarzalny. Prawdziwe cudo natury.

Kolejnym romantycznym zjawiskiem jest pył diamentowy. Możemy się nim zachwycać w bardzo mroźne i słoneczne dni. Jest to opad, tak samo jak śnieg czy deszcz, lecz występujący w bardzo specyficznych warunkach, gdy temperatura spada do kilkudziesięciu stopni poniżej zera, a niebo jest zupełnie wolne od chmur.

Wówczas następuje wytrącenie się z powietrza bardzo drobnych kryształków lodu, które mają kształt sześciokątów, czworokątów lub trójkątów. Wytrącenie się kryształków ma miejsce podczas zjawiska inwersji temperatury, gdy zimne powietrze opada i gromadzi się przy powierzchni ziemi, a ciepłe napływa ponad nie.

Wtedy dochodzi do resublimacji pary wodnej w drobne kryształy lodowe, które są tak lekkie, że wydają się być zawieszone w powietrzu, mimo iż w rzeczywistości bardzo powoli opadają ku powierzchni ziemi. Słupki lodowe łatwo jest zaobserwować, ponieważ w promieniach Słońca kryształki zaczynają błyszczeć. To właśnie dlatego nazywane są pyłem diamentowym.

Wśród romantycznych zjawisk nie mogło oczywiście zabraknąć zachodu Słońca, który lubimy podziwiać we dwoje czy to podczas spaceru po plaży czy też na ławeczce przed domem. Słoneczko chowające się za horyzontem piękne jest zawsze, w każdym miejscu i o każdej porze roku.

Zachód Słońca nad Bałtykiem. Fot. TwojaPogoda.pl

Wracając jednak do zjawisk charakterystycznych dla zimy, to warto jeszcze wspomnieć o szronie. Niby zwyczajne zjawisko, które denerwuje kierowców, gdy trzeba wyjąć skrobaczkę i usunąć go z szyb samochodowych, ale jakże piękne, gdy przyjrzymy mu się z bliska. Lodowe kwiaty, które tworzy na szybach, potrafią zapierać dech.

Lodowe kwiaty. Fot. Paweł Grodzicki / TwojaPogoda.pl

Tworzą je lodowe igiełki, które powstają na skutek osadzania się i zamarzania wilgotnego powietrza (miniaturowych kropelek wody) na wychłodzonych przedmiotach. Figury są symetryczne, co ujawnia nam ich skomplikowaną budowę fizyczną i chemiczną.

Lodowe kwiaty. Fot. Paweł Grodzicki / TwojaPogoda.pl

Romantyczne bywają też promienie zmierzchowe, które przebijają się przez chmury, tworząc charakterystyczną aureolę.

Promienie zmierzchowe. Fot. TwojaPogoda.pl

A co powiecie na widok rosy osadzającej się na kwiatach po chłodnej nocy? Czy to nie jest romantyczne zjawisko? Owszem. Rosa pojawia się, gdy następuje wypromieniowanie ciepła, które kończy się skropleniem pary wodnej na wychłodzonych przedmiotach. Rosa jest odpowiednikiem szronu, ale przy dodatnich temperaturach.

Poranna rosa. Fot. TwojaPogoda.pl

Chmury, które towarzyszą nam niemal każdego dnia na niebie, też bywają romantyczne, zwłaszcza wtedy, gdy są to przybierające najróżniejsze kształty kłębiaste Cumulusy. Choć jeszcze niezwykle symetrycznego chmurowego serca na niebie jeszcze nie widzieliśmy, to jednak jego namiastkę już tak.

Chmura w kształcie serca. Fot. Max Pixel.

Również płatki śniegu obserwowane pod mikroskopem zachwycają. Romantyzmu dodaje im fakt, że nigdy się nie zdarzają dwa identyczne płatki. 19-letni Wilsona A. Bentley'a, który w 1925 roku jako pierwszy zrobił 5 tysięcy zdjęć płatków śniegu, wypowiedział jakże romantyczne i ściskające za serce słowa: „Pod mikroskopem odkryłem, że śnieg jest niezwykle piękny. Szkoda, że tego piękna nie dostrzegają i nie doceniają inni”.

Płatek śniegu pod mikroskopem. Fot. Alexey Kljatov.

Na koniec jeszcze jedno zjawisko, które zawsze przypomina nam, że po deszczu musi zza chmur wyjrzeć Słońce. To oczywiście tęcza, czasem podwójna. Kolorowy łuk powstaje, gdy promienie słoneczne padają pod odpowiednim kątem na krople deszczu.

Które zjawisko atmosferyczne jest według Was najbardziej romantyczne? Napiszcie nam w komentarzach.

Źródło: TwojaPogoda.pl

Komentarze

prognoza polsat news