FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Gdzie jest prawdziwa zima? W Polsce jej nie ma, ale jest na greckiej Krecie. To zdjęcie może szokować

Większość z nas pyta, gdzie się podziała zima. Okazuje się, że nawiedziła te kraje, gdzie śnieg i mróz zdarzają się niezwykle rzadko. Od czytelnika otrzymaliśmy zdjęcie, które może szokować, bo ukazuje masy śniegu, które spadły na popularnej wyspie Kreta w Grecji.

Zaśnieżone podnóża gór Lefka Ori na Krecie w Grecji. Fot. Manos Botos / TwojaPogoda.pl
Zaśnieżone podnóża gór Lefka Ori na Krecie w Grecji. Fot. Manos Botos / TwojaPogoda.pl

Indie, Arabia Saudyjska i Egipt. Co łączy te ciepłe kraje? Odpowiedź niejednego z nas zadziwi. To śnieg, który spadł tam w ostatnim czasie, zaskakując nawet najstarszych mieszkańców. Podczas, gdy u nas panuje niekończąca się jesień, śnieg pojawił się w dużych ilościach w... Grecji.

Wielu z nas w tym śródziemnomorskim kraju spędza wymarzone wakacje, opalając się na piaszczystych plażach lub zwiedzając tamtejsze antyczne zabytki. Wydaje się, że w tych południowych stronach zimy muszą być łagodne. I rzeczywiście, tak jest.

W Grecji zima przypomina naszą jesień. W Atenach termometry w najzimniejszym miesiącu, czyli w styczniu, pokazują popołudniami zazwyczaj około 15 stopni. Dla porównania u nas to około zera. Różnica jest więc diametralna. Jednak w ostatnim czasie zrobiło się tam nietypowo zimno. W masywie Parnita górującym nad stolicą Grecji, spadły olbrzymie ilości śniegu.

Śnieżne tunele w masywie Parnita w pobliżu Aten w Grecji. Fot. Facebook / Severe Weather Europe / Φίλιππος Κολποδίνος.

Podobnie stało się na Krecie, ulubionej wakacyjnej wyspie tysięcy Polaków, gdzie również zagościła prawdziwa zima. Od naszego czytelnika otrzymaliśmy zdjęcie, na którym zobaczyć możemy krajobrazy przypominające to, co o tej porze roku wydawałoby się jest standardem, ale w Alpach.

Na równinie u podnóży gór Lefka Ori zalega kilkumetrowa warstwa śniegu. Białego puchu jest tak dużo, że miejscowa droga zmieniła się w śnieżny tunel. Turyści robią sobie zdjęcia, nie mogąc wyjść z podziwu, że uciekając przed zimą z kontynentu, trafili nieoczekiwanie w jej ramiona w ciepłej Grecji.

A jednak w tej części Krety nie jest to zjawisko nadzwyczajne, wręcz przeciwne. Śnieg spada każdej zimy, ale w ostatnich tygodniach było go znacznie więcej niż zazwyczaj. To efekt śnieżyc, które nawiedziły w tym czasie także kontynentalną część kraju.

Śnieżne tunele w masywie Parnita w pobliżu Aten w Grecji. Fot. Facebook / Severe Weather Europe / Φίλιππος Κολποδίνος.

Miejscowości położone na dużej wysokości zostały przez śnieg i ślizgawicę na drogach odcięte od świata. Miejscami spadło najwięcej puchu od wielu lat. Pod jego ciężarem złamało się wiele drzew, a te upadając uszkadzały linie energetyczne, odcinając od prądu wielu odbiorców.

Nie obeszło się też bez uszkodzeń dachów, ponieważ nie wszyscy mieszkańcy byli w stanie odśnieżyć je, zanim nie zapadły się pod naciskiem śniegu. Zleceń ośnieżania było tak dużo, że ekipy nie nadążały z ich realizacją.

Nie tylko na Krecie zimy są białe. Podobnie jest na innych wakacyjnych wyspach, w tym np. na Kanarach, gdzie na plażach panują przyjemne temperatury, a na szczytach gór i wulkanów leży śnieg i trzyma mróz. Trafiając na takie zdjęcia, jak powyżej, zawsze podchodźcie do nich z dystansem, bo choć są one całkowicie prawdziwe, to jednak mogą wprowadzać w błąd tych, którzy o lokalnych uwarunkowaniach klimatycznych nie mają dużej wiedzy.

Źródło: TwojaPogoda.pl

Komentarze

prognoza polsat news