FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Potężny wyż panuje nad Europą. Przynosi miejscami najwyższe ciśnienie od 63 lat

Nawet do 1050 hPa wskazują barometry w Europie. Tak ekstremalnie wysokiego ciśnienia w niektórych krajach nie notowano od połowy ubiegłego wieku.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Najwyższe ciśnienie od 63 lat odnotowano w poniedziałek (20.01) w godzinach południowych w rejonie Mumbles Head na południowym krańcu Walii. Barometry pokazały tam aż 1050,5 hPa. Tak ekstremalnie wysokiego ciśnienia nie było w Wielkiej Brytanii od 16 stycznia 1957 roku, gdy w miejscowości Benbecula na Hebrydach Zewnętrznych zmierzono 1050,9 hPa.

Jeszcze trochę zostało do absolutnie najwyższego ciśnienia dla tego kraju, które odnotowano aż 118 lat temu, dokładnie 31 stycznia 1902 roku w szkockim Aberdeen, gdzie było 1053,6 hPa.

Wielka Brytania słynie nie z wyżowej, lecz niżowej pogody. Układów niskiego ciśnienia przechodzi tam kilkadziesiąt każdego roku, wielokrotnie więcej niż wyżów. Te pierwsze przynoszą wichury, sztorm i ulewy. Wyż zaś zdecydowanie poprawił pogodę. Zrobiło się słonecznie, ale też zimno.

Lokalizacja potężnego wyżu nad Europą w dniu 20 stycznia 2020 roku. Fot. Windy.com

Za sprawą inwersji osiadania, zimne powietrze zaczęło opadać, gromadząc się w kotlinach. Miejscami temperatura spadła do minus 7 stopni. Kolejne dni i noce też zapowiadają się pod znakiem przymrozków, miejscami najsilniejszych tej zimy.

Jednak zimne powietrze, które spływa nad całą zachodnią Europę, szybko zostanie wyparte przez dużo cieplejszą masę atlantycką. Dzięki temu szybko wróci kilkanaście stopni powyżej zera, a także niskie chmury, deszcze i porywiste wiatry.

Bardzo wysokie ciśnienie panuje obecnie w całej Europie. W większości regionów barometry pokazują powyżej 1040 hPa. W krajach Beneluksu, gdzie odnotowano 1050 hPa, jest to jedno z najwyższych ciśnień notowanych kiedykolwiek na tle historii meteorologii.

Wysokie ciśnienie też w Polsce

W Polsce tak wysokich wskazań barometrów nie mieliśmy przeważnie od lutego ubiegłego roku. Najwyższą wartość zmierzono po południu na południowych krańcach Śląska i Małopolski, gdzie było 1048 hPa. Do powojennego rekordu dla tego regionu zabrakło około 3 hPa, zaś dla całej Polski aż 7 hPa.

Biorąc pod uwagę pomiary powojenne, rekordowe ciśnienie wyniosło 1054,4 hPa i zmierzono je 16 grudnia 1997 roku w Suwałkach. Wcześniej rekord najprawdopodobniej padł 23 stycznia 1907 roku, również na Suwalszczyźnie, gdzie barometry mogły pokazać nawet 1065 hPa.

Sporo brakuje też do rekordu wszech czasów dla Europy, ponieważ według spisanych źródeł meteorologicznych wynosi on 1070 hPa i zmierzono je 16 lutego 1856 roku w centrum wyżu znajdującego się wówczas nad Workutą w Rosji.

Przy okazji dodajmy, że ogólnoświatowy rekord ciśnienia to 1084,8 hPa, które zmierzono w somonie Tosoncengel w Mongolii w dniu 9 grudnia 2001 roku. Dlaczego właśnie w sercu Azji? Ponieważ zimą na skutek bardzo niskich temperatur powietrza formują się tam najpotężniejsze wyże na naszej planecie.

Skutki wysokiego ciśnienia

Jak wyjątkowo wysokie ciśnienie wpływa na nasze samopoczucie? Przede wszystkim przy panowaniu potężnego wyżu najgorzej czują się astmatycy, ponieważ wysokie ciśnienie utrudnia oddychanie, zwiększając ucisk na obolałe oskrzela.

Trzeba też pamiętać, że przy słabnącym wietrze wszelkie zanieczyszczenia opadają i gromadzą się przy powierzchni ziemi, drażniąc drogi oddechowe. Dotyczy to nie tylko alergików, lecz każdego z nas, zwłaszcza jeśli przebywamy w miejscach gromadzenia się smogu.

Fot. Max Pixel.

Wysokie ciśnienie zwiększa napływ krwi do serca, zwiększając ryzyko udaru mózgu. Warto więc kontrolować swoje ciśnienie tętnicze.

Meteopaci, którzy zawsze niekorzystnie odczuwają skutki nietypowych zjawisk atmosferycznych, mogą odczuwać ból i zawroty głowy, senność, znużenie, rozdrażnienie i rozkojarzenie, a także wolniejsze niż zazwyczaj reagowanie na wszelkie bodźce. Pamiętajmy więc o odpoczynku i odpowiednim nawodnieniu organizmu.

Są jednak także pozytywne strony wysokiego ciśnienia. Regenerują one uszkodzony naskórek, dzięki czemu rany, w tym zwłaszcza oparzenia, goją się znacznie szybciej.

Źródło: TwojaPogoda.pl / Met Office / IMGW.

prognoza polsat news