FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Zima znów się pomyliła. Zamiast do Polski trafiła do Arabii Saudyjskiej. Biało zrobiło się też w Egipcie

Śnieg w Arabii Saudyjskiej, Syrii i Libanie, gradobicie w Egipcie oraz ulewy w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, to kolejne wybryki pogody z ostatnich dni. Zima znów pojawiła się tam, gdzie nie powinno, a u nas wciąż jej nie ma.

Niecodzienny śnieg w prowincji Tabuk w Arabii Saudyjskiej. Fot. Twitter / @tabukstorms.
Niecodzienny śnieg w prowincji Tabuk w Arabii Saudyjskiej. Fot. Twitter / @tabukstorms.

Pytacie, gdzie jest zima? Odpowiedź może niejednego zaskoczyć. Nagle pojawiła się w Arabii Saudyjskiej. W kraju słynącym z pustyń i piekielnych upałów, mieszkańcy obudzili się pod białą pierzynką, nie mogąc uwierzyć, w to co widzieli.

Białe krajobrazy to u nich bardzo rzadkie zjawisko. W niektórych miejscach północno-zachodniej części Arabii Saudyjskiej śnieg prószył pierwszy raz od wielu lat. Zabieliły się nie tylko pustynie, ale też obszary górzyste.

Władze ogłosiły stan alarmowy i wezwały wszelkie służby publiczne do pomocy mieszkańcom uwięzionym w samochodach oraz w miejscowościach odciętych od świata przez śnieg. Internauci wrzucili do sieci wiele nietypowych zdjęć z zimowymi krajobrazami.

Niespokojna, rzadko widywana pogoda, nęka też inne kraje w regionie. W Syrii i Libanie śnieżyce, a miejscami nawet burze śnieżne, sparaliżowały codzienne życie mieszkańców wyżej położonych obszarów. Z powodu śliskich dróg nie można do nich dotrzeć z transportem żywności i wody pitnej.

Niecodzienny śnieg w prowincji Tabuk w Arabii Saudyjskiej. Fot. Twitter / @sabqorg.

Szczególnie trudna sytuacja ma miejsce w Syrii, zwłaszcza w miejscach, gdzie wciąż trwają działania wojenne. Temperatura spadła do najniższych wartości w tym sezonie. W wioskach humanitarnych ludzie marzną i chorują na grypę i zapalenie płuc.

W Egipcie podczas nieczęsto widywanych burz spadł grad. Drobne lodowe bryłki pokryły Aleksandrię nad Morzem Śródziemnym. Przez kilkadziesiąt minut krajobrazy przypominały środek zimy, a przecież w tej części świata zima jest niezwykle łagodna, więc o śniegu nie ma nawet co myśleć.

Niecodzienny śnieg w Libanie. Fot. Twitter / Anthony Bassil.

W Izraelu ulewne deszcze doprowadziły do powodzi. W ciągu ostatnich 2 tygodni spadło 350-400 mm deszczu. Nigdy wcześniej w całej 51-letniej historii pomiarów meteorologicznych nie zdarzył się równie mokry okres. Zalane zostały budynki, w tym domy, drogi i posesje. Utonęło 7 osób.

Ulewy dały się we znaki także w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Początkowo padało słabo, jednak z biegiem czasu deszcze zdecydowanie się nasiliły. Doszło do licznych podtopień. Wielu kierowców utknęło na zalanych drogach.

Anomalie temperatury (w stopniach Celsjusza) na świecie w dniu 11 stycznia 2020 roku, godz. 13:00. Dane: ClimateReanalyzer.org

Strefa nietypowych chłodów, która odpowiedzialna jest za opady śniegu w nietypowych miejscach, ciągnie się od Iranu i Turcji przez Arabię Saudyjską i Egipt po środkową i południowo-zachodnią część Afryki, co widoczne jest na powyższej mapie anomalii temperatury.

Dla porównania w całej Europie, a także na przeważającym obszarze Rosji, jest nadzwyczaj ciepło. To właśnie dlatego u nas zima jest bardzo łagodna i zamiast śniegu mamy deszcze, a temperatury dochodzą nawet do 10 stopni.

Źródło: TwojaPogoda.pl

Komentarze

prognoza polsat news