FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Naturalna czy sztuczna? Wystarczy 30 sekund, aby z głową wybrać tą najbardziej ekologiczną. Spróbuj!

Jeśli jesteście przekonani, że powinniście kupować wyłącznie sztuczne choinki, bo wtedy ratujecie lasy i dbacie o przyrodę, to bardzo się mylicie. Pozwólcie nam w pół minuty przekonać Was, dlaczego w tym roku powinniście mieć naturalne drzewko.

Fot. unsplash / @veeterzy.
Fot. unsplash / @veeterzy.

Coraz częściej na święta kupujemy sztuczne choinki, twierdząc, że możemy je wykorzystywać przez wiele lat, przez co są tańsze od naturalnych. W dodatku nie gubią igieł i nie trzeba o nie dbać. Jednak nie wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, że powstają one z tworzyw sztucznych, które zanieczyszczają środowisko naturalnego.

Podczas produkcji zaledwie jednej choinki emituje się do atmosfery aż 10 kilogramów dwutlenku węgla, jednego z głównych gazów powodujących globalne ocieplenie. Jakby tego było mało, to jeszcze nie podlegają one recyklingowi, przez co rozkładają się aż pół tysiąca lat!

Fot. Unsplash / Joanna Kosińska.

Mitem jest, że kupno naturalnej choinki przyczynia się do wycinki lasów. Otóż choinki nie są wycinane przez leśników gdzie popadnie. Rosną na specjalnych plantacjach leśnych, które są przeznaczone wyłącznie do tego celu. Najczęściej znajdują się one pod liniami energetycznymi, gdzie z powodów bezpieczeństwa wysokie drzewa nie mogą rosnąć. Korzenie pozostałe po wycięciu pozostają w glebie, powodując jej wzbogacenie w próchnicę.

Niektóre pozyskiwane są również podczas zabiegów pielęgnacyjnych w ramach zaplanowanych wcześniej prac leśnych. Aby mieć pewność, że Wasza choinka będzie z zaufanego źródła, kupcie ją w najbliższym leśnictwie lub nadleśnictwie albo u sprzedawcy, który okaże dokument potwierdzający legalne pozyskanie drzewka.

Fot. Pexels / Dana Tentis.

Do produkcji prawdziwej choinki nie są wykorzystywane żadne chemikalia i szybko ulega ona rozkładowi, przy tym nie zanieczyszczając środowiska. Po świętach możemy ją oddać na kompost, spalić w ognisku albo też oddać do specjalnego punktu zbioru choinek, gdzie zostanie rozdrobniona i wykorzystana w ogrodach jako nawóz lub spalona w elektrociepłowni zapewniając wielu mieszkańcom ciepło.

Naturalne choinki rosnąc produkują tlen i pochłaniając dwutlenek węgla. Zapewniają również wyjątkową atmosferę podczas świąt, ponieważ wydzielają naturalne olejki eteryczne, przywołując zapachy lasu.

Fot. Lasy Państwowe (zobacz powiększenie).

Jeśli już zdecydujecie się na naturalną choinkę, do czego Was bardzo zachęcamy, powinniście zapamiętać kilka dobrych rad, aby Wasze drzewko przetrwało jak najdłużej. Przede wszystkim choinka powinna stać z dala od grzejnika, w pomieszczeniu o umiarkowanej temperaturze, najlepiej blisko okna, aby łapała promienie słoneczne. Choinka powinna być regularnie podlewana, bez względu na to, czy jest ścięta, czy też ma korzenie, aby zachowała świeżość.

Pielęgnacja choinki wpisuje się w świąteczny klimat w kręgu rodzinnym. Jeśli Wasze choinka będzie miała korzenie i zechcecie ją przesadzić do gruntu, nie trzymajcie jej w domu dłużej niż tydzień i nie posypujcie jej brokatem czy sztucznym śniegiem. Zanim wystawicie ją na mróz, niech kilka dni spędzi np. w garażu, aby przyzwyczaiła się do niskich temperatur. Podlewajcie ją tylko w dodatnich temperaturach, a do gruntu przesadźcie ją dopiero na wiosnę.

Fot. TwojaPogoda.pl

Choć wydaje się nam, że choinki towarzyszą nam podczas Bożego Narodzenia od zawsze, to jednak tradycja ta jest całkiem młoda, ma w Polsce zaledwie 200 lat. Znacznie starsza jest jej europejska historia, która sięga czasów pogańskich sprzed 1300 lat i wiązana jest ze świętym Bonifacym. Ten chcąc nawrócić German ściął potężny dąb, któremu miejscowa ludność oddawała cześć. Następnie ze ściętego drzewa nakazał zbudować świątynię.

Wprowadził też tradycję wnoszenia żywego drzewka do domu na święta. Choinka od tej pory pełniła symbolikę drzewa dobrej i złej nowiny. Choinka łączona była z biblijnym drzewem, z którego Ewa zerwała jabłko. Dlatego na naszym drzewku obok bombek i kolorowych światełek powinien pojawić się też ten owoc.

Fot. Lasy Państwowe / B. Peret.

Mamy nadzieję, że choinki plastikowe, pozbawione duszy i pełne chemii, zamienicie na naturalne jodły, świerki czy sosny, które stworzą Wam swym zapachem i świeżością niezapomniane święta, jakich Wam wszystkim życzymy.

Źródło: TwojaPogoda.pl / Lasy Państwowe.

Komentarze

prognoza polsat news