FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Zjawiska zachodzące 50 kilometrów nad ziemią wpływają na prądy w głębinach oceanów. Dlaczego?

Amerykańskim i niemieckim naukowcom udało się po raz pierwszy udowodnić, że anomalie pogodowe są efektem zjawisk zachodzących w ziemskiej stratosferze, która nie do końca została jeszcze zbadana.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Zmiany z układzie wiatrów na wysokości od 24 do 48 kilometrów nad powierzchnią ziemi, potrafią idealnie trafić w "piętę achillesową” północnego Atlantyku i zmienić bieg prądów morskich nawet na 1,5 kilometra w głąb światowych oceanów, a w efekcie poważnie zmienić klimat w wielu regionach świata.

Do tej pory wiadomo było, że to co się dzieje w stratosferze, a więc na wysokości od 10-20 do 40-50 kilometrów w górę, wpływa na troposferę, najniższą warstwę atmosfery. Wiadomo też było, że pływy oceaniczne w dużej mierze odpowiadają za kształtowanie klimatu. Jednak bezpośredni wpływ stratosfery na prądy morskie jest zupełną nowością.

Naukowcom do takich wniosków udało się dojść na podstawie obserwacji pogody i komputerowej analizy danych z ostatnich 4 tysięcy lat. Dostrzegli oni, że pogoda w dużej mierze zależy od okresowych zmian następujących w górnych warstwach atmosfery, które wpływają bezpośrednio na oceany.

Wygląda to tak, że najpierw następuje zmiana w występujących bardzo wysoko wiatrach dookoła Arktyki, które nagle słabną lub zmieniają kierunek. Zmiany te trwają nawet po 2 miesiące, co pozwala im dotrzeć do niższych warstw atmosfery i oceanów.

Następnie da się obserwować zmiany w prędkości prądów morskich w Atlantyku, co wpływa na globalne temperatury, ponieważ prądy te przenoszą ciepło po całej planecie. Czasem zdarza się, że zjawiska te występują w bardzo krótkich odstępach czasu, praktycznie co roku przez całą dekadę, a następnie nie ma ich wcale.

Dlatego niezwykle ważne jest uwzględnienie ich we wszystkich prognozach i modelach pogodowych. Do tego trzeba zwrócić uwagę na fakt, że jakiekolwiek zmiany powodowane przez człowieka w stratosferze mogą doprowadzić do zmian w pogodzie.

Zaburzenia w prądach powietrznych w jednym regionie świata mogą mieć swoje daleko idące konsekwencje także w innych zakątkach, często bardzo odległych. Zbadanie tych procesów będzie niezwykle trudne i czasochłonne.

Źródło: TwojaPogoda.pl / Nature.

Komentarze

prognoza polsat news