FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Huragan, który cofnął medycynę o całe lata. Utracono cenne wyniki badań nt. nowotworów

7 lat temu huragan Sandy przyniósł największą powódź sztormową w historii miasta Nowy Jork. Jego ofiarą padł uniwersytet, w którym pod wodą znalazły się wyniki niezwykle istotnych badań medycznych. Niektóre z nich odtworzono dopiero dzisiaj.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

W listopadzie 2012 roku nowojorskie media obiegła wydawałoby się wspaniała wiadomość, wyginęła większa część 8-milionowej populacji szczurów i myszy, które od zawsze były utrapieniem dla mieszkańców. Jednak wielka woda niesiona przez huragan Sandy zabiła także te gryzonie, które były niezwykle cenne dla współczesnej medycyny.

W Langone Medical Center, wchodzącym w skład Uniwersytetu Nowojorskiego, utonęło wiele myszy i szczurów, które uczestniczyły w długoterminowych badaniach naukowych. Bezpowrotnie utracono również próbki tkanek ludzkich i zwierzęcych, enzymy, przeciwciała i nicie DNA, ponieważ nie włączyło się zasilanie awaryjne, przez co przestały funkcjonować lodówki, zamrażarki i inkubatory.

Tymczasem materiały te musiały być schłodzone do temperatury kilkudziesięciu stopni poniżej zera. Według onkolog Michelle Krogsgaard na marne poszły nie tylko gigantyczne fundusze, lecz również lata pracy. Niektóre badania trwały od 5-6 lat i trzeba było wszystko zacząć od nowa.

Zdjęcie satelitarne huraganu Sandy w listopadzie 2012 roku. Fot. NASA.

Langone Medical Center jest jedną z najbardziej prestiżowych placówek naukowych nie tylko w USA, lecz na całym świecie. Kataklizm naturalny cofnął wówczas naszą wiedzę na temat chorób serca, układu nerwowego oraz nowotworów o kilka lat.

Choć wyniki niektórych badań były przekazywane do innych centrów medycznych i tam archiwizowane, to jednak brak podstaw, na których zostały one stworzone, było poważnym ciosem dla świata nauki. Niektóre wyniki badań udało się odtworzyć dopiero teraz, po 7 latach.

Dlaczego otoczenie tak istotnych badań nie było odpowiednio zabezpieczone? Jak zwykle z powodu braku środków finansowych. Planowano wdrożenie zabezpieczeń, ale systematycznie ich realizację odkładano w czasie.

Nie wyciągnięto więc wniosków z huraganu Katrina, która w 2005 roku na Uniwersytecie stanu Luizjana zabiły 8 tysięcy zwierząt przeznaczonych do badań naukowych. Zapewne jeszcze wiele placówek naukowych, ale nie tylko ich, bo też muzeów i wszelkich archiwów, jest niezabezpieczonych przed skutkami ekstremalnych zjawisk pogodowych, których systematycznie przybywa.

Źródło: TwojaPogoda.pl

prognoza polsat news