FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Dlaczego drzewa zmieniają barwę swoich liści? Poznaj największy sekret jesieni

Jesień to najbardziej kolorowa pora roku. W ciągu 3 miesięcy liście na drzewach zmieniają swoją barwę z zieleni przez żółć, pomarańcz i czerwień po brąz, aż ostatecznie opadają na ziemię. Dlaczego tak się dzieje i jak ten proces przebiega? Zobaczcie.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Każdej jesieni możemy się zachwycać całą paletą barw liści. Najbardziej kolorowy okres w roku przypada na październik. Mimo, że każdy z nas zbierał opadające liście, chociażby do szkolnego albumu, to jednak nie wszyscy wiedzą dlaczego drzewa zmieniają barwę swojego "odzienia". Okazuje się, że jest to proces obronny, którego celem jest przetrwanie zimnego półrocza.

Fot. TwojaPogoda.pl

Wiosną i latem liście pełnią funkcję fabryk, które produkują w sobie niezbędną dla drzewa "żywność". Powstaje ona w komórkach zawierających chlorofil, czyli zielony barwnik. To właśnie dzięki niemu liście mają soczysty, zielony kolor. On też pozwala liściom pochłaniać energię słoneczną, która następnie jest wykorzystywana w procesie transformacji dwutlenku węgla i wody w węglowodany, takie jak cukry i skrobia.

Fot. TwojaPogoda.pl

Jednak, gdy nadchodzi jesień, temperatury spadają, dzień błyskawicznie się skraca, a wraz z nim do liści docierają coraz to mniejsze ilości promieni słonecznych, drzewa muszą przygotować się na najbardziej niesprzyjający okres w roku. Rezygnują ze wszystkiego, co nie jest im niezbędne, i co może powodować utratę ciepła, wody i składników mineralnych.

Fot. TwojaPogoda.pl

Tym elementem są liście. Jeszcze w sierpniu możemy zauważyć, że ich kolor zaczyna ulegać zmianie. Nie są już tak zielone, jak jeszcze w czerwcu czy lipcu. Jednak proces zmiany ubarwienia najszybciej zaczyna postępować wraz z nadejściem września, by swoje apogeum osiągnąć w październiku.

Fot. TwojaPogoda.pl

Chlorofil zawarty dotąd w liściach zaczyna ulegać rozpadowi, przez co drzewa zaczynają wytwarzać antocyjany. Barwniki te sprawiają, że kolor liści systematycznie się zmienia. Najpierw zieleń przechodzi w żółć, następnie w pomarańcz i czerwień, aż wreszcie w brąz i wówczas liście opadają na ziemię.

Fot. TwojaPogoda.pl

Dzięki różnym rodzajom pigmentów, liście mienią się całą paletą barw. Zielone liście barwi chlorofil, w żółtych występują ksantofile, w pomarańczowych karoteny, a w czerwonych antocyjany.

Fot. TwojaPogoda.pl

To, jak szybko zmieniają się barwy liści, jest uzależnione od pogody. Niskie temperatury, jednak powyżej zera, przy pochmurnym niebie i opadach, sprzyjają wytwarzaniu antocyjanów, które przyspieszają zmianę barwy na czerwoną. Jeśli jest słonecznie, sucho i chłodno, ale nie mroźno, kolor liści zmienia się wolniej, przez co możemy dłużej się nimi cieszyć.

Fot. TwojaPogoda.pl

Drzewo wytwarza też specjalne warstwy komórek, które dążą do odcięcia liścia od drzewa. Moment opadania liści również jest związany z pogodą. Im częściej i silniej wieje wiatr, tym więcej liści odpada od drzewa pod wpływem swego ciężaru i spada na ziemię.

Fot. TwojaPogoda.pl

Dlatego im dłużej panuje pogodna, bezwietrzna aura, tym dłużej możemy radować się całą feerią barw. Najbardziej przyjemny okres nazywamy "złotą polską jesienią". Nazwa ta wzięła się od żółtego koloru liści, które przy słonecznej pogodzie, mienią się złotem.

Fot. TwojaPogoda.pl

Większość z nas lubi tylko początek jesieni, a im liści jest mniej na drzewach i częściej się chmurzy i pada, tym mniej mamy w sobie energii i dobrego humoru. Jesień to alegoria przemijania, dlatego stała się idealnym materiałem dla fotografów.

Źródło: TwojaPogoda.pl

Komentarze

prognoza polsat news