FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Pogoda w Polsce szaleje. Burze, ulewy, gradobicia, a nawet trąby powietrzne i wodne

Od kilkudziesięciu godzin pogoda zsyła nam najróżniejsze atrakcje. Mamy burze z ulewnym deszczem, a miejscami połączone z gradobiciami, a także trąby powietrzne i wodne. Zobaczcie je na zdjęciach i filmach.

Zalążek trąby powietrznej (lej kondensacyjny) w okolicach Małdyt w woj. warmińsko-mazurskim. Fot. Facebook / Info Meteo Elbląg / Dawid Brzeziński.
Zalążek trąby powietrznej (lej kondensacyjny) w okolicach Małdyt w woj. warmińsko-mazurskim. Fot. Facebook / Info Meteo Elbląg / Dawid Brzeziński.

Czwartek (19.09) był wyjątkowo niespokojnym dniem. Za sprawą napływu powietrza prosto znad Arktyki i wędrującego chłodnego frontu atmosferycznego, zaczęły się wypiętrzać chmury burzowe. Na błękitnym niebie można było podziwiać biało-szare „kalafiory”, czyli Cumulonimbusy.

Towarzyszyły im mniejsze chmury kłębiaste Cumulus, a także pierzaste Cirrusy. Pędziły one z zawrotną prędkością, ponieważ na wysokości około 10 kilometrów nad ziemią przebiegał rdzeń prądu strumieniowego rozpędzony do niemal 200 kilometrów na godzinę.

Trąba wodna w Zatoce Gdańskiej w okolicach Kątów Rybackich. Fot. Facebook / Info Meteo Elbląg.

Chmury burzowe przynosiły ze sobą nie tylko błyskawice oraz przelotne, ale chwilami ulewne deszcze, ale także gradobicia. Lodowe bryłki spadające z wysokości kilku kilometrów miały średnicę około 1 centymetra.

Dzięki bardzo przejrzystemu powietrzu, widzialność była wyśmienita, przekraczała 50 kilometrów w poziomie. Można było zachwycać się sięgającymi od podstaw chmur aż po samą ziemię smugami opadowymi. W niektórych miejscach dochodziło do prawdziwych „oberwań chmur”. Lało jak z cebra.

Trąba wodna w Zatoce Gdańskiej w okolicach Kątów Rybackich. Fot. Facebook / Info Meteo Elbląg / Przemas Wojciech W.

Kolejną atrakcją były trąby powietrzne i wodne. Morskie tornado pojawiło się w rejonie Mierzei Wiślanej. Około godziny 8:30 przeszło nad rejonem Kątów Rybackich, a następnie popędziło przez zachodni kraniec Zalewu Wiślanego w stronę Elbląga.

Co jakiś czas lej obniżał się i podnosił. Jak wynika ze zdjęć obserwatorów, z całą pewnością sięgnął lustra wody w Zatoce Gdańskiej przy północnym brzegu Mierzei Wiślanej. Następnie w okolicach Elbląga i Małdyt lej podniósł się.

Temperatura w najcieplejszym momencie dnia sięgała maksymalnie od 13 do 16 stopni, jednak w trakcie opadów obniżała się nawet do zaledwie 8-9 stopni. Przy silnym zachodnim wietrze było przeszywająco zimno.

W piątek (20.09) też będzie przelotnie, ale chwilami dość mocno padać, jednak burz raczej już być nie powinno, a to oznacza, że aura ograniczy swoje rozkapryszenie. Padać nie powinno zwłaszcza na zachodzie i północnym wschodzie. Wiatr nadal będzie porywisty, a temperatura niska.

Źródło: TwojaPogoda.pl / Info Meteo Elbląg.

prognoza polsat news