FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Tuż przed ewakuacją Amerykanie urządzili „Huraganowe Barbecue”, czyli wielkie czyszczenie lodówek

Na wschodnim wybrzeżu USA tuż przed nadejściem huraganu Dorian odbywają się imprezy nazywane „Huraganowym Barbecue”. Skąd się wziął ten niebezpieczny zwyczaj, praktykowany od niepamiętnych czasów, przed którym przestrzegają władze?

Huraganowe Barbecue. Fot. Max Pixel.
Huraganowe Barbecue. Fot. Max Pixel.

Amerykanie uwielbiają grilla, a jego ekstremalną odmianą jest „Huraganowe Barbecue”, czyli imprezy urządzane przez restauracje, bary i hotele, zazwyczaj na plaży, na kilkanaście godzin przed nadejściem potężnego huraganu.

Gdy żywioł uderza, impreza przenosi się do domów, gdzie odcięci od świata mieszkańcy i znajomi z sąsiedztwa biorą udział w „oczyszczaniu lodówek”. Nie powinno to zaskakiwać, ponieważ zapowiadające się nawet kilka dni bez prądu oznacza straty w żywności, które można zminimalizować urządzając sobie grilla.

Huraganowe Barbecue. Fot. SoWal.com

Jednak „Huraganowe Barbecue” to nie tylko dobra zabawa tuż przed pogodową apokalipsą. Gdy huragan jest potężny, wszyscy doskonale zdają sobie sprawę, że jest to jednocześnie pożegnanie z dotychczasowym porządkiem, codziennością, swym domem, dobytkiem, a może nawet zdrowiem i życiem.

Zanim jednak rozpoczyna się zabawa na plaży, hucznie odwiedzane są sklepy, gdzie mieszkańcy zagrożonych obszarów wykupują wszystkie gwoździe, śruby, płyty pilśniowe i oczywiście żywność, czyli wszystko to co może uchronić przed huraganem i pozwolić na jego przeżycie.

Huraganowe Barbecue. Fot. Pexels.

Niektórzy pieką olbrzymiego indyka, jedną z niewielu potraw, które można jeść nieskończenie przez kilka dni, w trakcie i po przejściu huraganu. Inni w tym czasie w spokoju przeszukują wypożyczalnie filmów, chcąc znaleźć dobry film na niepogodę za oknem.

Kiedy domy są już zabite deskami z najbardziej wymyślnymi, odstraszającymi huragan napisami, a samochody napakowane jedzeniem i najbardziej potrzebnymi rzeczami, wszyscy udają się na imprezę na plaży. To są ostatnie chwile prawdziwej beztroski, gdy każdy bawi się z bliskimi, którzy podobnie odczuwają strach i niepewność jutra.

Huraganowe Barbecue. Fot. abc13.com

Władze za każdym razem ostrzegają, że takie imprezy nie są dobrym pomysłem, ponieważ usypiają czujność. Jednak, gdy zostaje zarządzona masowa ewakuacja, wszyscy jak jeden mąż ruszają w daleką drogę do krewnych, po drodze godzinami stojąc w gigantycznych korkach i zawsze mając na ustach tylko jedno słowo, imię zbliżającego się huraganu. Tym razem jest to Dorian.

Źródło: TwojaPogoda.pl

Komentarze

prognoza polsat news