FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

3 osoby ranne, pożary, pozrywane dachy i połamane drzewa. Przed nami jeszcze silniejsze burze

Uprzedzaliśmy, że fali upałów będą towarzyszyć burze, miejscami gwałtowne, z ulewami, gradobiciami i wichurami. Mieszkańcy pierwszych regionów kraju przekonali się, że to nie przelewki. Są pozrywane dachy, pożary, podtopienia, połamane drzewa i awarie prądu.

Dwa auta przygniecione przez drzewo na DK25 pod Drołtowicami na Dolnym Śląsku. Fot. Facebook / Oleśnica998.pl
Dwa auta przygniecione przez drzewo na DK25 pod Drołtowicami na Dolnym Śląsku. Fot. Facebook / Oleśnica998.pl

220 razy strażacy wyjeżdżali minionej doby, aby usuwać skutki gwałtownych burz, które pojawiły się nad południowymi i zachodnimi regionami naszego kraju. W wielu miejscach komórki burzowe były stacjonarne, przez co dochodziło do podtopień.

Śledź burze na żywo >>>

Największa ulewa przeszła nad okolicami Ślemienia w powiecie żywieckim, w pobliżu południowego pogranicza woj. śląskiego i małopolskiego. Według danych IMGW, w godzinę spadło tam aż 70 mm deszczu, co skończyło się zalaniem budynków i dróg.

W Jankowie Przygodzkim k. Ostrowa Wielkopolskiego od uderzenia pioruna zapalił się budynek gospodarczy, w których spłonęło kilkanaście sztuk bydła. Z kolei w rejonie Odolanowa nawałnica pozrywała dachy z kilku budynków, a także połamała i powaliła wiele drzew, które zatarasowały drogi.

Do bardzo groźnego zdarzenia doszło na drodze krajowej nr 25 między Antoninem a Oleśnicą na Dolnym Śląsku, gdzie wichura powaliła drzewo na przejeżdżające samochody. Jedno z aut zostało niemal całkowicie zmiażdżone. Kierowca w stanie ciężkim został przewieziony do szpitala na pokładzie śmigłowca LPR. W drugim aucie jechały dwie osoby, które odniosły lżejsze obrażenia, ale i one trafiły do szpitala. 

W Sycowie na Dolnym Śląsku silny wiatr pozrywał dachy z 7 budynków. Z kolei we wsi Żółwino koło Wolina na zachodnim Pomorzu, w ośrodku wypoczynkowym Eko-las, połamane przez wichurę drzewa spadły na 4 domki letniskowe. Są spore szkody, ale na szczęście żaden urlopowicz nie ucierpiał, choć do tragedii było blisko.

W środę burze jeszcze silniejsze

Połowa tygodnia będzie nie tylko bardzo gorąca, z upałem w większości regionów kraju, ale też burzowa. W środę (28.08) burze nie pojawią się tylko we wschodnich województwach. Najbardziej niebezpiecznie będzie na Pomorzu, Kujawach, w Wielkopolsce, Ziemi Łódzkiej i na Warmii.

W ciągu jednej godziny może spaść do 30 mm deszczu, przez co możliwe są lokalne podtopienia dróg i zabudowań. Grad może mieć średnicę do 3 cm i uszkadzać dachy zabudowań, karoserie samochodowe i uprawy. Porywisty wiatr, osiągający do 90 km/h, może dodatkowo zrywać linie energetyczne i łamać gałęzie.

Jednak lokalnie zjawiska będą miały jeszcze większe natężenie. Może spadać nawet powyżej 50 mm deszczu, z gradem o średnicy 5 cm i porywami wiatru do 100 km/h. Szczyt aktywności burzowej przypadnie na późne popołudnie, wieczór i wczesną noc.

Źródło: TwojaPogoda.pl / Straż Pożarna / RCB.

Komentarze

prognoza polsat news