FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Rozpoczyna się bardzo niebezpieczna pogoda. Codziennie będzie upalnie, ale też burzowo

Wraca upał, który od niedzieli z każdym kolejnym dniem będzie panować na coraz większym obszarze kraju, a któremu będą towarzyszyć burze, miejscami gwałtowne, mogące powodować szkody materialne i stwarzać zagrożenie dla ludzkiego zdrowia i życia.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Końcówka wakacji zapowiada się, zgodnie z naszą prognozą długoterminową, gorąco i burzowo. Codziennie gdzieś w naszym kraju temperatura będzie przekraczać w cieniu 30 stopni, w dodatku niebo będą przecinać błyskawice.

Wysoka temperatura i wilgotność powietrza to mieszanka wybuchowa, która może się źle skończyć. O tym, jak gwałtowne bywają burze przy takich warunkach atmosferycznych, przekonaliśmy się w ostatnich dniach, gdy pioruny w Tatrach poraziły ponad 150 osób.

Wszyscy mamy nadzieję, że nic podobnego już się nigdy nie powtórzy, jednak myśląc trzeźwo, trzeba mieć na uwadze, że zagrożenie nigdy nie ustąpi, jeśli burze będziemy bagatelizować. Dlatego w nadchodzących dniach zachowajmy się rozważnie i bądźmy gotowi, zarówno na burze, jak i upał, bo oba zjawiska bywają niebezpieczne.

Fot. Piotr Wojakowski / TwojaPogoda.pl

Od niedzieli (25.08) niemal przez cały kolejny tydzień, upalnie i burzowo będzie najpierw na krańcach południowych, a następnie w całej południowej i zachodniej części kraju, aż wreszcie w centrum i na wschodzie. Upał ominie jedynie krańce północne i północno-wschodnie, ale nie burze.

W ciągu jednej godziny może spaść do 30 mm deszczu, przez co możliwe są lokalne podtopienia dróg i zabudowań. Grad może mieć średnicę do 3 cm i uszkadzać dachy zabudowań, karoserie samochodowe i uprawy. Porywisty wiatr, osiągający do 90 km/h, może dodatkowo zrywać linie energetyczne i łamać gałęzie. Miejscami zjawiska będą się odznaczać jeszcze większym natężeniem. Może spadać nawet 50 mm deszczu, z gradem o średnicy 5 cm i porywami wiatru do 100 km/h.

Warto zabezpieczyć się przed burzami m.in. przeparkowując samochodów spod drzewa i studzienki kanalizacyjnej, a także usuwając lub zabezpieczając wszelkie rzeczy leżące luzem na balkonie lub przed domem, które może porwać silny podmuch wiatru. Pod żadnym pozorem podczas burzy nie można stawać pod drzewami oraz przebywać na otwartej przestrzeni np. w górach i na plaży.

Fot. Max Pixel.

W najgorętsze dni temperatura w zachodnich i południowych województwach może sięgać w cieniu nawet 32 stopni. Na pozostałym obszarze kraju początkowo będzie powyżej 27 stopni, aż w ciągu kilku dni także tam zapanuje upał.

Podczas upału należy spożywać duże ilości wody, przebywać w cieniu, unikać przebywania w pełnym słońcu, ubierać się w lekką i przewiewną odzież, nie przemęczać się i dbać o osoby starsze, zwłaszcza schorowane, które wymagają naszej pomocy.

Źródło: TwojaPogoda.pl

Komentarze

prognoza polsat news