FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Potop w Katowicach sparaliżował ruch drogowy. Zalane samochody, budynki i posesje. Zobacz filmy

Gwałtowne burze pojawiają nad różnymi regionami kraju. Najsilniejsza dzisiejsza ulewa przeszła nad Katowicami. Ruch drogowy w mieście jest sparaliżowany po tym, jak drogi zmieniły się w bajora. Zalane są samochody, budynki, posesje i podziemne garaże.

Podtopienia w Katowicach. Fot. YouTube / Katowice24.info
Podtopienia w Katowicach. Fot. YouTube / Katowice24.info

Wystarczyła niecała godzina, aby Katowice i sąsiednie miasta znalazły się pod wodą. Stacja meteorologiczna IMGW na lotnisku Muchowiec odnotowała niemal 80 mm deszczu. Dla porównania miesięczna norma opadów wynosi niecałe 100 mm.

Podtopienia w Katowicach. Fot. YouTube / ForumWiedzy.pl

To musiało się skończyć masowymi podtopieniami, ponieważ przy tak dużym natężeniu opadów system kanalizacyjnych staje się niewydolny. Skutek to zalania nawet głównych arterii komunikacyjnych, na których kierowcy porzucali swoje zalane samochody, co możecie zobaczyć na nagraniach.

Strażacy interweniują bez przerwy przy odpompowywaniu wody z rozlewisk, ale udrażnianie ruchu potrwa nawet kilka godzin. Jak informują nasi czytelnicy, są poważne problemy z przejazdem przez centrum Katowic. Tam zalanych dróg jest najwięcej. Spływająca deszczówka zatopiła też podwórka, a na nich samochody, podziemne garaże i dworzec PKP.

Do podtopień doszło też w sąsiednim Sosnowcu. Zalana została tam droga krajowa nr 94. Miejscowe potoki, zwykle niepozorne, gwałtownie wezbrały. Prosimy o niezbliżanie się do ich brzegów, ponieważ mogą one wylewać nagle i bez żadnego ostrzeżenia, stwarzając poważne zagrożenie.

Podobne incydenty mogą się powtarzać w najróżniejszych regionach kraju, a zwłaszcza na południu i w centrum, gdzie spodziewamy się największej liczby gwałtownych burz z ulewnymi deszczami. Sytuacja nie poprawi się nawet w nocy.

Źródło: TwojaPogoda.pl / Straż Pożarna / IMGW.

Komentarze

prognoza polsat news