FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Warszawa znalazła się wśród najzimniejszych stolic na świecie. Zobaczcie, które miejsce zajęła

Mimo, że lato bywa u nas gorące, a zimy zdarzają się łagodne, to jednak nie zmienia to faktu, że Polska należy do najzimniejszych krajów świata, a Warszawa znajduje się na czele listy najzimniejszych stolic.

Warszawa. Fot. Pxhere.
Warszawa. Fot. Pxhere.

Psycholodzy mawiają, że niekończące się narzekania Polaków to skutek panującego klimatu. Przez większą część roku jest zimno, deszczowo i wietrznie, co pociąga za sobą straty finansowe. Jako, że w naturze ludzkiej leży szukanie winnych, oczywiście poza sobą, to za główną przyczynę naszych niepowodzeń wskazujemy pogodę.

Jeśli wziąć pod uwagę wszystkie 194 państwa, to na liście tych najcieplejszych bliżej nam do końca aniżeli do początku, bo uplasowaliśmy się wśród 50 najzimniejszych krajów na naszej planecie.

Podobnie wygląda ranking najzimniejszych stolic świata. Warszawa znalazła się na 16. miejscu pod względem średniej rocznej temperatury powietrza, która wynosi tylko 8,5 stopnia. Przed Warszawą znalazły się stolice ze środkowej, wschodniej i północnej Europy, kilka z Azji i jedna z Ameryki Północnej.

Ułan Bator, stolica Mongolii. Fot. Wikipedia / Brücke-Osteuropa.

Zdecydowanie najzimniejszą stolicą jest Ułan Bator w Mongolii w środkowej Azji. Średnia roczna temperatura wynosi tam minus 0,4 stopnia. To jedyna stolica na świecie, gdzie temperatura jest ujemna. Choć latem średnia temperatura jest podobna do tej w Warszawie, jednak w skali rocznej obniżają ją zimowe miesiące, które są lodowate.

W styczniu średnia miesięczna spada aż do minus 21,6 stopni. Dla porównania w polskiej stolicy wynosi "tylko" minus 1,8 stopnia. W Ułan Bator kilkanaście stopni poniżej zera średnio-miesięcznie notuje się w listopadzie, grudniu i lutym. Stolica położona jest w górskiej kotlinie w sercu Azji, gdzie aurą sterują pogodne wyże.

Drugą najzimniejszą jest stolica Kazachstanu, Astana. Średnia temperatura roczna wynosi 3,5 stopnia. W najzimniejszym styczniu spada zaś do minus 14,2 stopnia. Długotrwałość i intensywność mrozów jest nieporównywalna do tych panujących w Warszawie.

Reykjavik, stolica Islandii. Fot. PxHere.

Trzecią pozycję zajęła stolica Islandii. Reykjavik jest jednocześnie najzimniejszą stolicą Europy, gdzie średnia temperatura sięga 4,3 stopnia. Z kolei Oslo, stolica Norwegii, jest najzimniejszą stolicą kontynentalnej Europy.

Na dalszych miejscach znajduje się stolica Rosji, Finlandii, Estonii, Łotwy i Szwecji. Na 10. miejscu uplasowała się Ottawa, stolica Kanady. Chłodniejsze od Warszawy są także stolice Litwy, Białorusi, Danii, Czech i Ukrainy. Cieplej jest natomiast w stolicy Irlandii, Niemiec i Wielkiej Brytanii.

Dlaczego jest u nas tak zimno?

Polska znajduje się pod wpływem klimatu umiarkowanego. Charakteryzuje się on dość sporymi wahaniami temperatury w ujęciu rocznym. To oznacza, że mamy zarówno mroźne i śnieżne zimy, jak i gorące i burzowe lata.

Między zimowymi mrozami a letnimi upałami temperatura może się wahać nawet o ponad 50 stopni. Skoro większość z nas uważa, że poniżej 15 stopni jest chłodno, to z tych około 50 stopni aż 35 stopni to temperatury zupełnie nam nie odpowiadające.

W naszych szafach musimy mieć ubiory zarówno lekkie, jak i bardzo ciepłe. Na tak duże skrajności temperatury wpływa kontynentalizm naszego klimatu. Gdyby Polska położona była dalej na zachód Europy, wahania temperatury byłyby mniejsze, a wpływ Atlantyku większy, przez co zimy byłyby łagodniejsze, a lata gorętsze.

Źródło: TwojaPogoda.pl / WMO.

Komentarze

prognoza polsat news