FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Rocznica powodzi tysiąclecia. Zobacz na zdjęciach, jak zmieniły się te same miejsca po 20 latach

12 lipca 1997 roku powódź tysiąclecia nawiedziła Wrocław. Pod wodą znalazło się blokowisko z wielkiej płyty zamieszkiwane przez kilkadziesiąt tysięcy osób. Byliśmy tam w 20. rocznicę kataklizmu. Zobaczcie na zdjęciach porównawczych, jak się tam zmieniło.

Powódź na wrocławskim Kozanowie w lipcu 1997 roku. Fot. TwojaPogoda.pl
Powódź na wrocławskim Kozanowie w lipcu 1997 roku. Fot. TwojaPogoda.pl

Mijają 22 lata od powodzi tysiąclecia, która nawiedziła Wrocław. Do stolicy Dolnego Śląska dotarła skumulowana fala powodziowa płynąca Odrą oraz wpadająca do niej z Nysy Kłodzkiej. Pod wodą znalazła się część miasta, zwłaszcza ta najstarsza.

Jednak ikoną wiekowej powodzi stał się Kozanów, osiedle z wielkiej płyty położone w zachodniej części miasta. Cofka na rzece Ślęza doprowadziła tam do zalania 10-piętrowych wieżowców, miejscami nawet do wysokości pierwszego piętra. 2 lata temu, dokładnie w 20. rocznicę kataklizmu, odwiedziliśmy te miejsca, które podczas powodzi ucierpiały najbardziej.

Poniżej możecie zobaczyć porównawcze zdjęcia z 12 lipca 2017 roku oraz sprzed 20 lat.

Przez te lata zmienił się sprzęt fotograficzny, dlatego też porównania nie są doskonałe, jednak oddają to, co najważniejsze, a więc ogrom żywiołu. Od 1997 roku zmieniło się wiele, przybyło zieleni, drzewa urosły, zbudowano nowe budynki, a zamiast wody, mamy powódź samochodów. Zresztą zobaczcie sami przesuwając suwak w lewo i prawo:

W lipcu 1997 roku Polskę nawiedziła powódź, jakiej nie widziano przynajmniej od kilkuset lat.

Zginęło 55 osób, straty oszacowano na około 12 miliardów złotych.

Dach nad głową straciło 7 tysięcy ludzi. Straty z tytułu zniszczenia majątku poniosło 9 tysięcy firm.

Woda uszkodziła lub zniszczyła 680 tysięcy mieszkań.

Zniszczonych zostało też 4 tysiące mostów, 14 tysięcy kilometrów dróg...

...613 kilometrów wałów przeciwpowodziowych i 500 tysięcy hektarów upraw.

Był to najdroższy i najbardziej śmiercionośny kataklizm naturalny, jaki dotknął Polskę.

Postanowiliśmy porównać jeszcze jedną powódź, która nawiedziła wrocławski Kozanów w maju 2010 roku. Wówczas ponownie doszło do cofki na Ślęzy i zalania części osiedla położonej najbliżej koryta rzecznego. Poziom wody jednak był co najmniej o połowę niższy. Dzisiaj kilkadziesiąt tysięcy mieszkańców zabezpiecza przed powodzią nowo wybudowany wał przeciwpowodziowy.

Źródło: TwojaPogoda.pl

Komentarze

prognoza polsat news