FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Furia pogody na południu Europy. Groźne nawałnice w popularnych miejscach wypoczynku Polaków

W krajach, gdzie polscy turyści najchętniej spędzają urlop, pogoda pokazuje swoje najbardziej złowieszcze oblicze. Od Hiszpanii przez Włochy po kraje bałkańskie szaleją burze gradowe, które powodują szkody materialne i rujnują urlopowiczom wypoczynek.

Fot. Jerry Bell / KOA.
Fot. Jerry Bell / KOA.

Nie takiej aury spodziewali się podczas wyczekiwanego urlopu polscy turyści w Hiszpanii, we Włoszech, w Chorwacji i Bułgarii. Przechodzą tam gwałtowne burze, którym towarzyszą potężne ulewy, gradobicia i wichury. Meteorolodzy wydali tam najwyższe możliwe stopnie ostrzeżeń meteo.

Najtrudniejsza sytuacja panuje w północnych Włoszech. W gorącej i wilgotnej masie powietrza piętrzą się tam od kilku dni chmury burzowe, które nie pozwalają urlopowiczom na spokojny wypoczynek na plażach lub zwiedzanie atrakcji turystycznych.

Gigantyczna burza przetoczyła się nad Wenecją. Doszło tam do zjawiska potocznie zwanego „oberwaniem chmury”. Prąd zstępujący przyniósł tam ścianę deszczu połączoną z gradem wielkości kurzych jaj i porywistym wiatrem przekraczającym 100 km/h.

Grad w San Fior we Włoszech. Fot. Facebook / Tornado in Italia.

Mieszkańcy i turyści na widok nadciągającej granatowej chmury szelfowej próbowali jak najprędzej schronić się w bezpiecznym miejscu. Nie wszystkim się to udało. Wielu zmokło do suchej nitki. Zdarzały się też przypadki zranienia przez duże gradziny.

Ogródki restauracyjne zostały zdemolowane przez nawałnicę. Ulice w oka mgnieniu zmieniły się w rwące potoki, które porywały kubły na śmieci, krzesełka kawiarniane, a nawet samochody. Grad niszczył karoserie aut i wybijał szyby, uszkadzał zadaszenia i drzewostan. Krajobrazy po gradobiciu przypominały te zimowe.

Do bardzo groźnego incydentu doszło w porcie, gdzie olbrzymi wycieczkowiec Costa Deliziosa niemal uderzył w nabrzeże podczas cumowania, co możecie zobaczyć na poniższym nagraniu. Z powodu sztormowych fal załoga miała spore problemy z manewrowaniem statkiem. Mogło się to skończyć, jak przed miesiącem, gdy inny wycieczkowiec wpadł na nabrzeże i zranił kilkanaście osób.

Niepogoda panuje też w Hiszpanii. W miejscowości Tafalla w regionie Nawarra przeszła ulewa, jaka zdarza się tylko raz na pokolenie. Ulice zmieniły się w rwący nurt rzeki, który porywał ze sobą samochody i wszelkie inne przedmioty.

Rolnicy rozkładają ręce, ponieważ uprawy zostały zniszczone tuż przed zbiorami, w najgorszym możliwym momencie. W niektórych miejscowościach gradobicia i huraganowe podmuchy wiatru zrujnowały większość upraw. Tegoroczne plony będą najmniejsze od lat.

Zniszczone uprawy w Ptuj w Słowenii. Fot. Facebook / @Kmetija-majeric.si / @NeurjeSi.

We wtorek (9.07) najbardziej intensywne burze przechodzić będą w pasie od pogranicza Hiszpanii i Francji przez południową Francję, środkowe i północne Włochy aż po Bałkany, a zwłaszcza Chorwację, Bośnię, Serbię i Bułgarię.

Zniszczone budynki po gradobiciu w Vercelli we Włoszech. Fot. Facebook / Dati Meteo Asti.

Jeśli wypoczywacie w tych miejscach, to koniecznie śledźcie komunikaty lokalnych służb i stosujcie się do ich wskazówek, aby nie narażać siebie i swoich bliskich na niebezpieczeństwo, zarówno podczas wypoczynku nad morzem, jak i w górach.

Zniszczone panele słoneczne po gradobiciu w Vercelli we Włoszech. Fot. Facebook / Report Mauro Venesio / Centro Meteo Piemonte CMP.

Źródło: TwojaPogoda.pl / Meteo Italy.

Komentarze

prognoza polsat news