FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Na Mount Evereście powstała najwyżej położona stacja meteo na świecie. Zobacz pomiary na żywo

Po raz pierwszy będziemy mogli na żywo obserwować gwałtowne zmiany pogody na najwyższej górze świata. Dzięki stacjom meteorologicznym będzie można bezpieczniej planować wyprawy na Mount Everest i zrozumieć zmieniający się tam klimat.

Instalowanie stacji meteo na Mount Everest. Fot. Mark Fisher / National Geographic.
Instalowanie stacji meteo na Mount Everest. Fot. Mark Fisher / National Geographic.

Ekipa alpinistów z klimatologami Tomem Matthewsem i Bakerem Perry na czele, w ramach programu prowadzonego przez instytucje rządowe i prywatne agencje badawcze, zamontowała trzy automatyczne stacje meteorologiczne na najwyższej górze świata. W tej niezwykłej wyprawie brał udział także Mark Fisher, fotograf National Geographic, który udokumentował ten historyczny moment.

Pierwsza ze stacji meteo została zainstalowana na wysokości 6464 metrów n.p.m. w obozie drugim. Druga stacja stanęła na wysokości 7945 metrów w obozie czwartym. Trzecia, najwyżej położona stacja meteorologiczna na naszej planecie, zlokalizowana została na 8430 metrach, a więc zaledwie 300 metrów poniżej szczytu Mont Everestu.

Pierwotnie planowano ustawić stację na samym szczycie góry, ale uniemożliwiły to tłumy turystów, które w drodze na górę utworzyły kolejkę. Być może w przyszłym sezonie stacja zostanie przeniesiona w docelowe miejsce, za co trzymamy kciuki.

Instalowanie stacji meteo na Mount Everest. Fot. Mark Fisher / National Geographic.

Dotychczas funkcjonowały tylko dwie niżej położone stacje. Jedna na wysokości 5315 metrów na terenie obozu bazowego, a druga jeszcze niżej, w Phortse w Dolinie Khumbu na wysokości 3810 metrów, oddalona znacznie od matki wszystkich gór.

Każda ze stacji wyposażona jest w dwa wiatromierze, czujnik temperatury i wilgotności względnej, dodatkowy czujnik temperatury, czujnik promieniowania ultrafioletowego i podczerwonego, a także dwie skrzynie z barometrem, bateriami i rejestratorem danych. Dodatkowo staja ważąca 50 kilogramów ma instalację odgromową, antenę radiową, panele słoneczne i urządzenie do wysyłania danych za pomocą satelity.

Dane zbierane przez stacje są na bieżąco publikowane na specjalnej stronie przygotowanej przez National Geographic. Dzięki niej wiemy, że o tyle, o ile w Phortse jest plus 10 stopni, to pod szczytem Mount Everestu spada do minus 12 stopni.

Lokalizacja stacji meteorologicznych na Mount Everest. Fot. National Geographic.

Jest bardzo zimno. Na tle ostatnich dni temperatura wahała się od minus 18 stopni w nocy do minus 12 stopni w ciągu dnia. Średnia prędkość wiatru dochodzi teraz do 20 km/h, wilgotność powietrza sięga 90 procent, a ciśnienie to tylko 358 hPa... Sprawdź aktualne pomiary >>>

Dzięki danym pogodowym na żywo będzie można lepiej i bezpieczniej planować wyprawy na najwyższą górę świata. Wspinacze będą mogli określić, czy aura jest odpowiednia na atak szczytowy, czy też lepiej poczekać na jej poprawę. Dla naukowców to cenne źródło informacji o zachowaniu południowoazjatyckiego prądu strumieniowego, który kształtuje pogodę w tej części świata.

W trakcie misji zespołu udało się pobrać rdzenie lodowe z wysokości 8000 metrów, a także próbki lodu, śniegu i skał. Zainstalowano czujniki do monitorowania roślinności, a także przebadano teren lidarem.

Źródło: TwojaPogoda.pl / National Geographic.

Komentarze

prognoza polsat news