FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Czego nie wolno robić podczas upału? Jak z nim walczyć? O tym nigdy nie powinniście zapominać

Chociaż wydaje się, że wiemy, jak radzić sobie z upałem, to jednak rzeczywistość, a zwłaszcza dane medyczne, wskazują, że nie jest to do końca prawdą. Przygotowaliśmy więc garść porad, które pomogą nam przetrwać te najtrudniejsze chwile.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Gdy temperatura w cieniu przekracza 30 stopni, nasz organizm zaczyna się zdecydowanie szybciej męczyć, niż ma to miejsce przy temperaturze nie przekraczającej 25 stopni. W najbliższych dniach w całym kraju doświadczymy upału, który może być niezwykle groźny dla naszego ciała. Warto więc sprawdzić jakie metody są najlepsze na tropikalną pogodę.

Przede wszystkim mitem jest to, że upał osiąga swoje apogeum w godzinach południowych. Otóż najwyższe temperatury w ciągu doby notowane są między godziną 15:00 a 18:00. Natomiast w okolicach południa mamy największe promieniowanie słoneczne, a więc największe dawki niebezpiecznych promieni ultrafioletowych docierają do naszej skóry.

Dlatego też, aby zachować bezpieczeństwo, przy przekroczeniu 30 stopni, powinniśmy ograniczać przebywanie w pełnym słońcu do minimum między godziną 10:00 a 18:00. Zwłaszcza dotyczy to osób starszych, dzieci i wszystkich cierpiących na choroby układu oddechowego i krążenia.

Fot. Max Pixel.

Przewiewne ubranie

W upalne dni powinniśmy ubierać się nie tylko przewiewnie, ale i w jak najbardziej jasne kolory. Najlepiej na biało, a całkowicie wystrzegać się koloru czarnego i ciemnoniebieskiego, gdyż pochłaniają one kilkukrotnie więcej ciepła niż ubrania w kolorze jasnym.

Rodzaj tkaniny też jest istotny, ponieważ najbardziej odpowiednia jest odzież "oddychająca", zwłaszcza ta bawełniana, która pozwala naszej skórze oddychać i ogranicza w ten sposób ryzyko przegrzania organizmu.

Fot. Max Pixel.

Nie przemęczać się

Nie powinniśmy się forsować, zwłaszcza uprawiać cięższych sportów. Jeśli chcemy pobiegać lub pojeździć rowerem, to jedynie rano lub wieczorem i tylko na terenach zacienionych, np. w parkach lub lasach. Nadmierny wysiłek powoduje utratę wody i cennych minerałów.

Nakrycie głowy

Wychodząc z domu oczywiście nie można zapominać o okularach przeciwsłonecznych, kapeluszu, czapce lub chustce (parasol chroniący przez słońcem też jest dobrym pomysłem). Gdy temperatura przekracza 30 stopni bezwzględnie powinniśmy unikać przebywania na plaży i kąpania się w morzu lub jeziorze, gdy skóra jest rozgrzana, np. zaraz po opalaniu się. Grozi to szokiem termicznym, który może się skończyć skurczem mięśni, paraliżem i utonięciem.

Fot. Max Pixel.

Duże ilości wody mineralnej

Podstawą upalnych dni jest spożywanie wody, najlepiej czystej i niegazowej, co najmniej 2 litry na dobę. Jeśli chcemy być odpowiednio nawodnieni, to sączmy od jednej do dwóch szklanek wody każdej godziny. Oczywiście, jeśli wykonujemy cięższą, fizyczną pracę, liczba spożywanych napojów powinna być jeszcze większa, nawet do 3-5 litrów na dobę.

Napoje nie powinny zawierać kofeiny, alkoholu, a zwłaszcza dużych ilości cukru. Zarówno kawa, jak i piwo czy wino, w upalne dni odpadają. Tego typu napoje powodują odwodnienie organizmu, a więc również zwiększone zapotrzebowanie na wodę, co oczywiście mija się z celem.

O tym nie wolno zapominać

Pod żadnym pozorem nie wolno pozostawiać dzieci i zwierząt w zaparkowanym pojeździe, nawet na kilka minut. Samochód w pełnym słońcu może się nagrzać nawet do ponad 50 stopni, co grozi przegrzaniem organizmu i niemal natychmiastową śmiercią.

Fot. Max Pixel.

Wietrzenie mieszkania

Jeśli przez cały dzień przebywamy w domu lub wracamy do niego po pracy, pamiętajmy o wietrzeniu mieszkania, ale nie podczas upału, najlepiej z rana lub po zachodzie słońca. W ciągu dnia żaluzje lub zasłony powinni być zaciągnięte, zwłaszcza po nasłonecznionej stronie mieszkania, a my powinniśmy przenieść się na stronę północną, gdzie jest najchłodniej.

Klimatyzacja i wentylacja

Korzystajmy z klimatyzatorów i wentylatorów z umiarem. W przypadku klimatyzacji optymalna temperatura powietrza powinna wynieść nie mniej niż 23 stopnie, ponieważ poniżej tej wartości możemy ulec przeziębieniu. Komfort termiczny to 24 stopnie w cieniu przy 50-procentowej wilgotności powietrza.

Fot. Max Pixel.

Jeśli stosujemy wentylator, to nie kierujmy go bezpośrednio w swoją stronę, lecz np. w ścianę, od której strumień będzie się odbijać i rozpraszać po pomieszczeniu, łagodząc różnicę w temperaturze między naszym organizmem a powietrzem.

Lekkostrawne posiłki

W upalne dni powinniśmy spożywać lekkostrawne posiłki, które nie będą nadmiernie obciążać naszego organizmu, podczas długotrwałego trawienia. Wskazane jest jedzenie owoców i warzyw, które są bogate w wodę, składniki mineralne i witaminy, jak np. winogrona czy arbuzy. Idealnym pomysłem jest też chłodnik.

Fot. Max Pixel.

Unikajmy natomiast tłustych potraw, które są smażone i wysokokaloryczne. Fast food podczas upałów to zły pomysł. Ostatni posiłek powinniśmy spożyć nie później niż o godzinie 18:00. W przeciwnym razie możemy mieć problemy ze spokojnym snem.

Dbajmy o osoby starsze

Osoby starsze, przyjmujące większą ilość leków, powinny dbać o odpowiednie nawodnienie, ponieważ jego brak, może powodować zwiększone stężenie leków w organizmie, a przez to prowadzić nawet do śmierci. W upalne dni należy szczególnie zainteresować się osobami starszymi, np. robiąc im zakupy. Dbajmy, aby nie zabrakło im wody.

Fot. Max Pixel.

Pierwszymi objawami przegrzewania i odwadniania się organizmu są przemijające zaburzenia świadomości i czucia, nudności, wymioty. W przypadku ciężkiego odwodnienia dochodzi do utraty przytomności, która może prowadzić do udaru mózgu i zawału serca.

W przypadku poważnych objawów odwodnienia lub przegrzania organizmu, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem lub służbami medycznymi pod numerem 112 lub 999.

Źródło: TwojaPogoda.pl

Komentarze

prognoza polsat news