Facebook Twitter YouTube Istagram RSS

Oszukano nas. Przylądek Rozewie wcale nie jest najdalej wysuniętym na północ miejscem w Polsce

Od lat szkolnych żyliśmy w przeświadczeniu, że najdalej położone na północ miejsce w Polsce to słynny Przylądek Rozewie z charakterystyczną biało-czerwoną latarnią morską. Teraz okazuje się, że nasza wiedza jest błędna.

Prawdziwy najdalej wysunięty na północ fragment polskiego wybrzeża. Fot. TwojaPogoda.pl

Miliony turystów każdego roku przybywają na Przylądek Rozewie, aby zrobić sobie fotkę na tle biało-czerwonej latarni morskiej, a to dlatego, że sądzą iż jest to najdalej położone na północ miejsce w naszym kraju. Gdyby wiedzieli, że to nieprawda, mieliby poważny problem.

Rozewie od zawsze było uważane za północny kraniec Polski. Uczyliśmy się o tym w szkole podstawowej, przy okazji poznawania skrajnie położonych miejsc w kraju. Przylądek kilkukrotnie zmieniał swoją przynależność. w latach 1963-1972 był częścią Jastrzębiej Góry, a w latach 1973-2014 sąsiedniego Władysławowa. Od 1 stycznia 2015 roku Rozewie jest niezależną wsią.

Latarnia morska na Przylądku Rozewie. Fot. TwojaPogoda.pl

W międzyczasie metody pomiarów geodezyjnych zmieniały się, coraz precyzyjniej określając linię polskiego wybrzeża. Wtedy okazało się, że Przylądek Rozewie wcale nie jest najdalej wysuniętym na północ punktem Polski. W 2000 roku zaczęto więc poszukiwać ten prawdziwy, który zlokalizowany jest w sąsiedniej miejscowości, Jastrzębiej Górze.

Pamiątkowy kamień "Gwiazda Północy" wskazujący najdalej wysunięty na północ punkt polskiego wybrzeża, który znajduje się w Jastrzębiej Górze. Fot. TwojaPogoda.pl

Znajduje się on 2,2 kilometra na zachód od Przylądka Rozewie. W tym szczególnym miejscu wzniesiono kamień pamiątkowy „Gwiazda Północy”, ufundowany na 80-lecie Jastrzębiej Góry przez Towarzystwo Miłośników Jastrzębiej Góry i mieszkańców.

Tablica pamiątkowa na kamieniu "Gwiazda Północy" wskazującym najdalej wysunięty na północ punkt polskiego wybrzeża, który znajduje się w Jastrzębiej Górze. Fot. TwojaPogoda.pl

Obelisk ten wskazuje prawidłową lokalizację najdalej wysuniętego na północ miejsca w Polsce od 19 maja 2001 roku. Mimo to turystów, którzy fotografują się na tle kamienia, na tle ostatnich 18 lat, było dużo mniej niż tych, którzy zrobili sobie selfie z latarnią morską.

Prawdziwe najdalej wysunięte na północ miejsce w Polsce. Fot. Wikipedia.

Z klifu, znajdującego się w tle pamiątkowego kamienia, rozciąga się zapierająca dech panorama na wody Morza Bałtyckiego. Na plaży przez całe lato wylegują się urlopowicze. Jednak ze względu na postępującą abrazję w ostatnich latach fragment plaży zabezpieczono specjalnymi siatkami, które mają za zadanie ograniczyć pochłanianie jej przez morze, aby mogły się nią cieszyć przyszłe pokolenia.

To miejsce wyjątkowe jest z jeszcze jednego powodu, a mianowicie w pierwszy dzień astronomicznego lata, który będzie miał miejsce 21 czerwca, dzień potrwa tam najdłużej spośród wszystkich innych zakątków Polski, bo aż 17 godzin 20 minut. Noc będzie zaś najkrótsza. Z kolei w pierwszy dzień astronomicznej zimy dzień jest tam najkrótszy, trwając zaledwie 7 godzin 10 minut. Noc zaś jest najdłuższa.

Źródło: TwojaPogoda.pl / Urząd Morski w Gdyni.

Komentarze

prognoza polsat news

TwojaPogoda.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Możesz dodać ulubione lokacje i być na bieżąco z pogodą gdziekolwiek jesteś.

Aplikacja Twoja Pogoda