FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Uwaga! Wracają poranne przymrozki. Znów będziemy oddychać czystym i świeżym powietrzem znad Arktyki

W naszą stronę znów płynie powietrze znad Arktyki, które przy pogodnym niebie będzie nam przynosić nocne i poranne przymrozki, miejscami nawet do minus 5 stopni i jeszcze więcej przy samym gruncie.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Zapewne zauważyliście, że w ostatnich dniach niebo stawało się coraz bardziej mętne. Intensywny błękit, którym cieszyliśmy się jeszcze w pierwszej połowie ubiegłego tygodnia, zmienił się w mleko. To sprawka wymiany powietrza z arktycznego na polarno-morskie.

Wiatr osłabł, a wszelkie zanieczyszczenia zaczęły się gromadzić nisko nad powierzchnią ziemi, przez co jakość powietrza zaczęła się systematycznie pogarszać. Jednak niebawem czekają nas zmiany w pogodzie.

Poranki z przymrozkami

W nocy z poniedziałku na wtorek (8/9.04) wiatr zmieni kierunek na północny, a to oznacza, że zacznie nad Polskę spływać chłodna masa powietrza znad Arktyki, która charakteryzuje się dużą przejrzystością, świeżością i czystością. Będziemy oddychać swobodniej, ale przypłacimy ten luksus przymrozkami.

Najzimniej będzie tradycyjnie nocami i o porankach, kiedy przy pogodnym niebie temperatura będzie spadać poniżej zera. Wtorkowy (9.04) poranek przymrozki do minus 5 stopni przyniesie póki co tylko w północnych województwach. Na pozostałym obszarze będzie jeszcze ciepło, na ogół od 2 do 5 stopni.

Jednak od środowego (10.04) świtu na minusie będzie już niemal wszędzie. Najzimniej tym razem będzie na północy, zachodzie i w centrum, ponownie do minus 5 stopni, a przy gruncie nawet o kilka stopni mniej. Najlżejsze przymrozki panować będą w południowych regionach, wyłączając obszary górzyste.

Przymrozki zaczną ustępować dopiero pod sam koniec tygodnia. Najdłużej utrzymają się na krańcach zachodnich. W momencie, kiedy ruszyła już wegetacja, spadki temperatury poniżej zera mogą się okazywać niebezpieczne dla bardziej wrażliwych upraw. Należy je odpowiednio zabezpieczać np. specjalną termiczną włókniną.

Chłodne popołudnia

Arktyczne powietrze największe zmiany przyniesie w temperaturze maksymalnej, czyli tej mierzonej w godzinach popołudniowych. Dotychczas termometry pokazywały nawet powyżej 15 stopni, jednak po wymianie mas powietrza ochłodzi się nawet o 10 stopni.

Kontrast chłodnego powietrza arktycznego z dużo cieplejszym polarno-morskim najlepiej będzie widoczny na mapach z rozkładem temperatury we wtorek (9.04). Na północy kraju temperatura nie będzie w stanie przez cały dzień przekroczyć 5 stopni, podczas gdy na południu będzie w tym czasie niemal 20 stopni w cieniu.

W środę (10.04) już na przeważającym obszarze Polski w najcieplejszym momencie dnia odnotujemy zaledwie od 5 do 10 stopni. Po porannych przymrozkach zrobi się naprawdę chłodno. Na szczęście nie będzie nam aż tak dokuczał wiatr, który nie powinien być porywisty.

Jednak w chłodnej masie arktycznej wystarczy tylko pojedynczy podmuch, aby zrobiło się nam przeszywająco zimno, zwłaszcza rano w drodze do pracy. Aby nie ryzykować przeziębienia, przygotujmy cieplejsze odzienie, które będzie niebawem jak znalazł.

Źródło: TwojaPogoda.pl

Komentarze

prognoza polsat news