FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Gigantyczne tornada szaleją na powierzchni Słońca. Są pieklenie gorące i 5 razy większe od Ziemi

Sonda kosmiczna należąca do NASA uwieczniła spektakularne zjawisko na powierzchni Słońca, które do złudzenia przypomina ziemskie tornada. W rzeczywistości jest od nich wielokrotnie większe, silniejsze i rozgrzane do czerwoności. Czym jest ten fenomen?

Fot. NASA / SDO.
Fot. NASA / SDO.

Na powierzchni Słońca zachodzą procesy, które zwykłemu śmiertelnikowi wprost nie mieszczą się w głowie. Jednym z nich jest plazma, czyli zjonizowana materia o stanie skupienia przypominającym gaz, w którym znaczna część cząstek jest naładowana elektrycznie.

Plazma unosi się nad powierzchnią najbliższej nam gwiazdy, ogrzana do temperatury od 50 tysięcy do 20 milionów stopni Celsjusza! Za sprawą pól magnetycznych plazma zaczyna wirować, przypominając swym kształtem znane z naszej planety trąby powietrzne (tornada) i pyłowe.

Podobna jest do ziemskich zjawisk tylko z pozoru, ponieważ słoneczne tornado ma wysokość 200 tysięcy kilometrów i obraca się z prędkością 300 tysięcy kilometrów na godzinę. Dla porównania nasze tornada mają wysokość około kilometra, obracają się z prędkością kilkuset kilometrów na godzinę i mają temperaturę pokojową.

Słońce zaskakuje nas na każdym kroku. Gwiazda jest 109 razy większa od Ziemi i grzeje nas w pogodne dni mimo, że znajduje się w odległości aż 150 milionów kilometrów. Jest na tyle daleko, że promieniom świetlnym dotarcie do Ziemi i wniknięcie w naszą skórę, zajmuje aż 8 minut!

Zobaczcie ten niezwykły spektakl uwieczniony przez sondę kosmiczną SDO, należącą do NASA, której zadaniem jest stałe monitorowanie aktywności słonecznej. To dzięki niej otrzymujemy zdjęcia i nagrania tego, co dzieje się na powierzchni Słońca.

Źródło: TwojaPogoda.pl / NASA.

Komentarze

prognoza polsat news