Facebook Twitter YouTube Istagram RSS

Twoja osobowość zdradza, czy wolisz opalać się nad morzem czy chodzić po górach. Sprawdź swoją!

Badania naukowe ujawniają się, że nasze usposobienie ma znaczny wpływ na to, gdzie chcielibyśmy zamieszkać lub gdzie chętniej udajemy się na wakacje. Pod tym względem różnice między introwertykami i ekstrawertykami są bardzo duże.

Fot. Max Pixel.

Bardzo ciekawe informacje wypływają z badania przeprowadzonego przez amerykańskich psychologów z Uniwersytetu Columbia. Okazuje się, że to, gdzie lubimy spędzać wymarzony urlop jest efektem naszego usposobienia, czegoś, czego nie sposób zmienić, bo jest zawarte głęboko w nas.

Na przykład ekstrawertycy, czyli osoby przebojowe, otwarte na kontakty z innymi, wolałyby mieszkać nad morzem. Tak w badaniu odpowiedziało 75 procent z nich. Dla porównania w górach z chęcią zamieszkałoby tylko 25 procent respondentów uważających siebie za ekstrawertyków.

Bałtycka plaża. Fot. TwojaPogoda.pl

Odwrotnie było w przypadku introwertyków, czyli osób spokojnych, zamkniętych w sobie. Choć stosunek chętnych do zamieszkania w górach i nad morzem nie był już tak zaburzony jak w przypadku ekstrawertyków. W górach chciałoby zamieszkać 52 procent introwertyków, zaś nad morzem 48 procent.

Niektóre miasta są geograficznie przyjaźniejsze jednej lub drugiej grupie. Jeśli wiesz, że jesteś introwertykiem, możesz lepiej się czuć w miejscu odosobnionym, podczas gdy ekstrawertycy lepiej odnajdą się wśród innych ludzi - wyjaśnia psycholog Shige Oishi z Uniwersytetu Columbia, główny autor badania.

Bieszczady. Fot. TwojaPogoda.pl

Okazuje się więc, że góry są najczęściej przez nas postrzegane jako miejsce, gdzie można spędzić czas tylko w swoim towarzystwie. Natomiast morze kojarzy się nam z tłumami, przez co trudno jest tam ukryć się i pobyć trochę w samotności.

Jeśli wierzyć psychologom, to introwertycy, dla poprawy samopoczucia, powinni przenieść się na południe kraju i zamieszkać, u podnóży Sudetów lub Karpat. Z kolei ekstrawertycy na swoje miejsce zamieszkania powinni wybrać północ Polski, a więc wybrzeża Bałtyku. A Wy co wybieracie i czy jest to zgodne z Waszym typem osobowości?

Źródło: TwojaPogoda.pl / Society for Personality and Social Psychology.

Komentarze

prognoza polsat news

TwojaPogoda.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Możesz dodać ulubione lokacje i być na bieżąco z pogodą gdziekolwiek jesteś.

Aplikacja Twoja Pogoda