FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Nadciąga duże ochłodzenie. Będzie porywiście wiało, spadnie deszcz, deszcz ze śniegiem i śnieg

Zgodnie z zapowiedziami po bardzo ciepłej i słonecznej sobocie pogoda zacznie się zmieniać. W niedzielę ochłodzi się, zaś w poniedziałek zacznie bardzo mocno wiać, a także obficie padać, zarówno deszcz, jak i śnieg. Krajobrazy mogą się zabielić.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Jeszcze w sobotę (23.03) raczyliśmy się błękitem nieba i nawet 21 stopniami w cieniu. Jednak końcówka weekendu przynosi nam ochłodzenie, którego apogeum nastąpi na początku tygodnia. Pierwszą oznaką załamania pogody jest olbrzymi spadek ciśnienia nawet o 15-20 hPa w ciągu następnej doby.

Duży gradient ciśnienia z kolei oznacza gwałtowne nasilenie się zachodniego wiatru, który w poniedziałek (25.03) w zachodnich, południowych i centralnych regionach kraju będzie osiągać w porywach 70 km/h, a lokalnie nawet 80-90 km/h. Na pozostałym obszarze też będzie bardzo wietrznie.

Później nadciągną fronty atmosferyczne, które zaczną przynosić opady. Od samego poranka, najpierw na zachodzie, a następnie już w całym kraju, spodziewamy się opadów deszczu przechodzących w deszcz ze śniegiem i w śnieg. Miejscami możliwe są też pośrednie rodzaje opadów, a więc krupa śnieżna i grad.

Chociaż temperatura w ciągu dnia będzie dodatnia, wahając się od 6 stopni na północy do 12 stopni na południu kraju, to jednak krajobrazy przejściowo mogą się zabielać, zwłaszcza, gdy śnieg lub krupa śnieżna i grad sypać będą intensywnie.

Przy porywistym wietrze z opadach widzialność będzie znacznąco ograniczona, dlatego prosimy kierowców o zachowanie szczególnej ostrożności, zwłaszcza w nocy z poniedziałku na wtorek (25/26.03), gdy niemal wszędzie chwyci nieduży mróz i to co wcześniej spadnie, na chodnikach i drogach zacznie zamarzać tworząc warstwę lodu.

Wtorek (26.03) też zapowiada się mokro i wietrznie, jednak padać będzie już wyłącznie deszcz, a porywy wiatru, tym razem na większym obszarze kraju, mogą osiągać 70-80 km/h. Niewykluczone więc, że lokalnie dojdzie do uszkodzeń drzewostanu, dachów budynków i sieci energetycznej.

Źródło: TwojaPogoda.pl

Komentarze

prognoza polsat news