Facebook Twitter YouTube Istagram RSS

Noc i sobota pod znakiem wichur. W których regionach kraju mogą być zerwane dachy i awarie prądu?

Tydzień minął pod znakiem porywistego wiatru, który niebawem znów zacznie stanowić zagrożenie. W nocy z piątku na sobotę, a także w sobotę w pierwszej połowie dnia może łamać drzewa, zrywać dachy i uszkadzać sieć energetyczną. Sprawdź ostrzeżenia!

Fot. Max Pixel.

Znad Morza Północnego w kierunku Bałtyku wędruje nieduży ośrodek niżowy, który w nocy z piątku na sobotę (15/16.03) znajdzie się nad północnymi krańcami Polski. W tym czasie ciśnienie w nim spadnie do 980 hPa, z kolei na południu kraju barometry wskazywać będą 1005 hPa.

25 hPa różnicy w ciśnieniu między przeciwległymi krańcami naszego kraju wystarczy, aby wiatr gwałtownie się nasilił i mógł powodować szkody. Trzeba się liczyć z tym, że miejscami wichura może łamać drzewa, zrywać dachy i uszkadzać sieć energetyczną.

Najwcześniej wichury pojawią się nad regiony zachodnie, jeszcze w piątkowy (15.03) wieczór. Następnie w nocy dotrą w głąb kraju, a do rana w sobotę (16.03) również nad województwa wschodnie. Przeważnie średnia prędkość wiatru dochodzić będzie do 40-50 km/h, ale porywy do 80-90 km/h.

Zdecydowanie najmocniej wiać będzie na północnym zachodzie, w centrum i na środkowym wschodzie, gdzie niewykluczone są lokalne porywy nawet do 100 km/h, zwłaszcza podczas opadów deszczu, chwilami intensywnych, i burz. Najsłabszego wiatru spodziewamy się na północnym wschodzie.

Do sobotniego (16.03) poranka wiatr osłabnie na zachodzie i północy. W drugiej połowie dnia spokojniej zrobi się także na południu, wschodzie i w centrum. Pamiętajmy, że porywy przekraczające 70 km/h mogą potencjalnie powodować szkody. Warto więc pozostać w domu podczas największego zagrożenia.

Na zakupy udajmy się dopiero, gdy wiatr zdecydowanie osłabnie i przestanie być groźny, czyli najlepiej w drugiej połowie dnia w sobotę (16.03). Początek weekendu zapowiada się nie tylko wietrznie, ale też deszczowo. Padać będzie prawie wszędzie, a temperatura sięgnie najwyżej od 6 do 8 stopni.

Jak się zabezpieczyć przed wichurą?

1. Przed wichurą należy właściwie zabezpieczyć drzwi i okna, uprzątnąć meble ogrodowe, doniczki i inne przedmioty znajdujące się na balkonach lub przed domem, a które mogłyby zostać porwane przez silny podmuch wiatru i stanowić zagrożenie dla ludzi.

2. Nie wychodzić z domu, jeśli porywy wiatru przekraczają 70 kilometrów na godzinę.

3. Unikać przebywania pod drzewami, tablicami reklamowymi oraz liniami energetycznymi.

4. Nie prowadzić prac na otwartej przestrzeni, ani na dachach budynków.

5. Jeśli planujemy podróż samochodem, to lepiej ją przełożyć do czasu poprawy pogody.

6. Przestawić samochód spod drzewa, tablicy reklamowej oraz słupa energetycznego.

Źródło: TwojaPogoda.pl

Komentarze

prognoza polsat news

TwojaPogoda.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Możesz dodać ulubione lokacje i być na bieżąco z pogodą gdziekolwiek jesteś.

Aplikacja Twoja Pogoda