FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Pierwsze w tym sezonie burze sieją spustoszenie. Wiatr do 100 km/h łamie drzewa i zrywa dachy

W ciągu następnej doby będzie się działo w pogodzie. Będą ulewne deszcze, burze, gradobicia i porywisty wiatr, który może łamać gałęzie i uszkadzać linie energetyczne. Nastąpi też gwałtowne ochłodzenie z dnia na dzień nawet o ponad 10 stopni. Są już pierwsze szkody.

Fot. Piotr Wojakowski / TwojaPogoda.pl
Fot. Piotr Wojakowski / TwojaPogoda.pl

Znad Morza Północnego przez Skandynawię i Morze Bałtyckie w kierunku zachodniej Rosji przemieszcza się głęboki niż. Między nim a wyżami znad południowej Europy występuje duże zróżnicowanie ciśnienia, które będzie się objawiać bardzo silnym wiatrem.

W poniedziałek (4.03) po południu i wieczorem porywisty wiatr szalał w zachodniej i północnej części kraju, a szczególnie na Pomorzu, Kujawach i Dolnym Śląsku. Na wybrzeżu podmuchy osiągały nawet 100 km/h. Pojawiły się też burze. Strażacy przy usuwaniu połamanych drzew interweniowali 400 razy, jeden z nich został ranny.

Gdzie są burze? Śledź je na żywo >>>

Jak informuje Straż Pożarna, w Wiejkowie na wyspie Wolin powalone na drogę drzewo uniemożliwiło przejazd autobusu szkolnego, zaś w Nowym Żytniku k. Sławna z powodu połamanych drzew nieprzejezdna była droga wojewódzka nr 205. Powalone drzewa m.in. na samochody są też w Szczecinie. Z kolei w Mieszkowicach k. Gryfina wichura zerwała dach z domu. Łącznie na Pomorzu uszkodzonych zostało 14 dachów.

We wtorek (5.03) w ciągu dnia aura nadal będzie niezwykle dynamiczna. Fronty atmosferyczne związane z niżem przyniosą nam przelotne, ale chwilami intensywne opady deszczu, które wzdłuż wędrującej z zachodu na wschód Polski linii szkwałowej, mogą być połączone z lokalnymi burzami.

Podczas burz, których natężenie nie powinno być duże, niewykluczone jest gwałtowne nasilanie się wiatru. Przeważnie będzie on osiągać 50-60 km/h, a nad morzem do 80 km/h, jednak miejscami podmuchy mogą dochodzić do nawet 90-100 km/h. Wówczas możliwe są szkody materialne w postaci uszkodzeń drzewostanu, zabudowań i linii energetycznych.

Warto więc zawczasu uprzątnąć wszelkie przedmioty leżące luzem na balkonie lub przed domem, aby nie porwał ich wiatr i nie stanowił zagrożenia dla postronnych osób. Bardziej przezorni powinni też przeparkować samochód z okolic drzew i tablic reklamowych.

W trakcie porywistego wiatru dla zachowania bezpieczeństwa najlepiej unikać dłuższego przebywania pod drzewami, a także rozglądać się czy jakiekolwiek przedmioty nie stanowią dla nas potencjalnego zagrożenia.

Podczas burz spodziewamy się także opadów drobnego gradu. Z dnia na dzień nastąpi spore ochłodzenie, szczególnie w południowych województwach, nawet o 10 stopni. Termometry pokażą w najcieplejszym momencie dnia na ogół od 7 do 9 stopni.

Źródło: TwojaPogoda.pl

Komentarze

prognoza polsat news