FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Te liczby nie kłamią. Odkryj najbardziej ekstremalne oblicza pogody i klimatu w Polsce

Pogoda w naszym kraju nie przestaje nas zaskakiwać. Postanowiliśmy więc pokazać Wam jak niezwykłych anomalii doświadczamy. Oto pogoda w Polsce w liczbach, dzięki których dowiecie się, gdzie śnieg, deszcz, wiatr czy ciśnienie pobiły historyczne rekordy.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

40 stopni - to najwyższa temperatura zmierzona w historii polskiej meteorologii. Taką wartość pokazały termometry w cieniu w lipcu 1994 roku w Słubicach oraz prawdopodobnie w lipcu 1921 roku w Prószkowie k. Opola.

1054 hPa - to najwyższe ciśnienie odnotowane w okresie powojennym. Barometry pokazały je w grudniu 1997 roku w Suwałkach.

363 mm - tyle deszczu spadło na szczyt Kasprowego Wierchu w Tatrach podczas burzy, która przeszła w sierpniu 1991 roku. To ponad połowa rocznej sumy opadów np. w Warszawie.

84 cm - to największa grubość pokrywy śnieżnej zmierzona na nizinach w historii polskiej meteorologii. Takie ilości śniegu zalegały w lutym 1979 roku, podczas pamiętnej zimy stulecia, w Suwałkach.

4 osoby - średnio rocznie giną na skutek porażenia piorunem w Polsce. Od kilku do kilkunastu osób zostaje rannych. Są to głównie poparzenia, skurcze mięśni oraz najróżniejsze problemy neurologiczne, w tym migreny i zaniki pamięci, które dają się we znaki nawet do końca życia.

17 stopni - to najwyższa temperatura zmierzona w styczniu. Miało to miejsce podczas fenu w 1993 roku w Jeleniej Górze oraz w 1994 roku w Krakowie.

275 mm - opadu odnotowano w 1982 roku w Poznaniu. Jest to najniższa roczna suma opadów zmierzona w okresie powojennym. Niezwykle suchy rok poczynił spore szkody w rolnictwie na obszarze Wielkopolski.

2001 - rok był najbardziej deszczowym w Polsce w okresie powojennym. Na Kasprowym Wierchu w Tatrach suma opadów sięgnęła 2600 mm.

289 osób - zmarło z powodu wychłodzenia organizmu wyjątkowo surowej zimy z przełomu 2009 i 2010 roku.

965 hPa - to najniższe ciśnienie odnotowane w okresie powojennym. Barometry pokazały je w lutym 1989 roku w Szczecinie.

180 dni - średnio rocznie niebo jest całkowicie zachmurzone w Legnicy i Koszalinie, które w latach 1971-2000 uznawane były za najbardziej pochmurne miasta w Polsce.

3 procent - wyniosła wilgotność względna powietrza w Zakopanem podczas panowania halnego w lutym 2014 roku.

72 godziny - utrzymywała się nieprzerwanie mgła nad Chojnicami na Pomorzu w 1987 roku. Miasto to jest uważane za jedno z najbardziej mglistych w Polsce, ponieważ średnio rocznie mgła pojawia się tam przez 90 dni, a w 1987 roku zalegała nawet 111 dni.

50 stopni - mrozu mogło być 11 lutego 1929 roku w karpackich kotlinach. Jednak oficjalnie zmierzony tego dnia rekord to minus 40,6 stopnia w Żywcu.

355 cm - to największa grubość pokrywy śnieżnej zmierzona na Kasprowym Wierchu w Tatrach w kwietniu 1995 roku. Dla porównania średnia roczna grubość pokrywy wynosi tam 86 cm.

173 km/h - osiągnął poryw wiatru halnego w Bielsku-Białej w grudniu 1989 roku. Tysiące mieszkańców było pozbawionych prądu, a ulice i chodniki usłane były setkami połamanych i powalonych drzew.

80 dni - utrzymuje się średnio rocznie pokrywa śnieżna w Suwałkach i Białymstoku. To pod tym względem najbardziej śnieżne miejsca w Polsce.

34 dni - średnio rocznie mijają pod znakiem burzy na Podhalu i w Bieszczadach.

37 stopni - to najwyższa temperatura zmierzona kiedykolwiek w Warszawie. Ten rekord ciepła w stolicy zmierzono w sierpniu 2013 roku.

Źródło: TwojaPogoda.pl / IMGW-PIB.

Komentarze

prognoza polsat news