FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Astronauci uwiecznili tajemnicze linie, które przecinają Rosję. Skąd się one wzięły i do czego służą?

Satelity meteorologiczne, które każdego dnia fotografują zmiany zachodzące na powierzchni naszej planety, czasem uwieczniają coś, co spędza nam sen z powiek. Należą do nich zagadkowe linie, które przecinają południową Rosję. Czym one są i skąd się wzięły?

Potrójne linie to pas zieleni chroniący uprawy przez erozją wiatrową. Fot. NASA / ISS.
Potrójne linie to pas zieleni chroniący uprawy przez erozją wiatrową. Fot. NASA / ISS.

Jedno ze zdjęć wykonanych przez satelity zaciekawiło astronautów z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Widoczne na nim były potrójne linie ułożone względem siebie równolegle, które przecinały stepy południowej Rosji, w okolicach brzegów Wołgi.

Postanowili oni uwiecznić tę tajemniczą formację z bliska i odkryć jej zagadkę. Udało się to wówczas, gdy niebo nad regionem wreszcie się rozpogodziło, a powierzchnia ziemi była pokryta śniegiem. Od trzech głównych linii odchodziło bardzo wiele cieńszych.

Potrójne linie to pas zieleni chroniący uprawy przez erozją wiatrową. Fot. NASA / ISS.

Okazuje się, że to swoisty parawan stworzony ludzką ręką. Ciemne linie to nic innego, jak pas gęstych zadrzewień ułożonych w rzędzie, aby osłaniały uprawy przed silnym wiatrem, który powoduje erozję gleby.

W kilku miejscach pas zieleni jest przerwany przez ścieżki oraz przez strumyk służący do nawadniania upraw. Pas drzew ma około 60 metrów szerokości i ciągnie się na dystansie kilkunastu kilometrów. Górny pas od dolnego dzieli około 800 metrów. Mniejsze pasy zieleni chronią kanały melioracyjne przed zasypaniem przez piasek, a także wody powierzchniowe przed wyparowaniem.

Pas zieleni chroniący uprawy przez erozją wiatrową. Fot. Wikipedia.

Osłanianie upraw przed skutkami erozji wiatrowej są znane w tej części Rosji od osiemnastego wieku, gdy na stepach zaczęli osiadać pierwsi rolnicy. Zauważyli oni, że po zadrzewieniu gleby okazywały się znacznie bogatsze w węgiel organiczny niż te, które stały odłogiem i nie były zabezpieczone przed wiatrem. Obecnie ta pomysłowa metoda wykorzystywana jest na 2 milionach hektarów zaoranych gleb stepowych i odnosi sukcesy.

Źródło: TwojaPogoda.pl / NASA.

Komentarze

prognoza polsat news